"Noc Wszystkich Świętych" w Tokio
W nocy, z 31 października na 1 listopada, w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych kilkanaście osób, w tym wyznawcy judaizmu i prawosławni, zebrali się w Kawasaki na eucharystii i wspólnym posiłku.
Wszyscy oni są związani z międzynarodowym portalem społecznościowym "Nasz Dom Japoński". Duża ich część to mieszkający w stolicy Japonii Polacy, należący do Duszpasterstwa Polonii przy kościele św. Ignacego w tokijskiej dzielnicy Yotsuya.
Spotkanie odbyło się w mieszkaniu założycielki "Domu" - Doroty Hałasa w Kawasaki. Eucharystii przewodniczył duszpasterz Polonii o. Paweł Janociński OP, który w homilii nawiązał do listu św. Pawła do Rzymian (8, 38-39): "I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie (...) ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym".
Wychodząc od słów o pewności kaznodzieja zauważył, że ojciec twórców metodyzmu w XVIII w.: Johna i Charlesa Wesleyów - duchowny anglikański powołał się na nie, gdy umierał. Powiedział wówczas swoim synom: "Pewność jest darem Ducha Świętego a zarazem jednym z największych skarbów w chrześcijaństwie". "Starajmy się być świadkami tego daru w społeczeństwie, któremu właśnie brakuje tej pewności i nadziei, zwłaszcza w odniesieniu do śmierci własnej i bliskich" - zachęcił mówca.
Pani Dorota podsumowała to spotkanie na portalu następująco: "Dziś w ostatni wieczór października zebraliśmy się, aby w kręgu domowników «Domu Japonskiego» obchodzić wspólnie Noc Świętych. Najpierw była Msza Święta celebrowana przez o. Pawła m.in. w intencji naszych zmarłych. Wyłożyliśmy na domowym ołtarzu zdjęcia najbliższych. Potem była kolacja z bigosem i kiszem. Było to naprawie piękne, międzynarodowe a nawet międzyreligijne spotkanie. Dzieci się przebrały. Bogu dzięki za to błogosławione spotkanie".
"Dom Japoński" obejmuje nie tylko Polaków i chrześcijan, ale także ludzi z innych kultur, zwłaszcza japońskiej, dlatego też wpisy na portalu są często w tym języku a także po angielsku. Dzięki o. Zygmuntowi Kwiatkowskiemu SI - długoletniemu misjonarzowi w Syrii, który dwukrotnie głosił rekolekcje dla tutejszej Polonii, portal dociera również na Bliski Wschód: do Syrii i Libanu, skąd także piszą nasi rodacy.
Skomentuj artykuł