Noc Świętych alternatywą dla Halloween

Noc Świętych alternatywą dla Halloween
(fot. Lawrence OP / Foter.com / CC BY-NC)
6 lat temu
PAP / pk

Organizowane w całym kraju, w ostatni wieczór października Noce Świętych cieszą się coraz większa popularnością. Według duchownych, są nie tylko alternatywą dla Halloween ale także przypomnieniem, że każdy jest powołany do świętości.

"Gromadząc się przy relikwiach świętych i błogosławionych zastanawiamy się nad Bożym zaproszeniem i naszą drogą życia. Na ile jest ona realizacją tego powołania? To okazja by w świątyni, na cmentarzu czy podczas procesji ogłosić światu: +Ja chcę być święty+" - napisano w zaproszeniu skierowanym do wiernych na stronie internetowej Diecezji Kieleckiej.

Jak powiedział w czwartek PAP duszpasterz akademicki ze wspólnoty "Zarażę Cię Bogiem" ks. Marcin Boryń "jest to alternatywa dla tych ludzi, którzy nie zgadzają się z próbą wtłoczenia w nasza kulturę Halloween czy innych zwyczajów. Chodzi o to by nie siedzieć samemu w domu i wyjść w tym dniu ze znajomymi, doświadczyć czegoś innego" - ocenił.

Zdaniem ks. Borynia Noc Świętych to nie tylko alternatywa dla Halloween, ale także sposób na przypomnienie czym jest dążenie do świętości i przybliżenie klimatu listopadowych świąt.

W Diecezji Kieleckiej Noc Świętych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze w 2012 roku odbywała się ona w trzech miastach, rok później w sześciu. W czwartek na liście opublikowanej na diecezjalnej stronie internetowej znajdowały się aż 24 parafie, w których zaplanowano podobne wydarzenia.

Na przykład w kieleckiej parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu, uroczystości rozpoczną się w piątek o 19.30, skąd po czuwaniu wyruszy procesja z relikwiami poprowadzona ulicami miasta, przez Rynek na znajdujący się w sąsiedztwie bazyliki katedralnej Plac Św. Jana Pawła II.

Noc Świętych odbędzie się także w Katowicach. Organizuje ją tamtejsza parafia św. Apostołów Piotra i Pawła oraz młodzież Ruchu Światło-Życie. W programie m.in. "Bal Świętych" podczas którego, według zapowiedzi parafii, "obowiązują przebrania za ulubionych świętych". "To są bardzo lokalne inicjatywy, różne noce świętych, bale, marsze odbędą się w 15 parafiach archidiecezji. Księża katecheci, którzy mają kontakt z młodzieżą chcą, żeby troszeczkę na tą obrzędowość świecką i zaczerpniętą z innych tradycji religijnych nałożyć chrześcijańskie świętowanie uroczystości Wszystkich Świętych" - powiedział PAP ks. Roman Chromy z wydziału duszpasterstwa ogólnego Archidiecezji Katowickiej.

Z kolei w Gnieźnie (Wielkopolskie) Noc Świętych obędzie się po raz dziesiąty i weźmie w niej udział Prymas Polski abp Wojciech Polak. Abp Polak będzie czekał na uczestników Nocy w Bazylice Prymasowskiej, czyli gnieźnieńskiej katedrze, gdzie spoczywają relikwie św. Wojciecha.

Bohaterem gnieźnieńskiej Nocy Świętych został błogosławiony Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP - w tym roku przypada dwusetna rocznica jego urodzin. Noc rozpocznie się w gnieźnieńskim kościele garnizonowym czuwaniem i prezentacją żywych ikon świętych oraz błogosławionych.

Noc Świętych obędzie się też w innych parafiach na terenie Wielkopolski. Przykładowo w Wągrowcu odprawione zostanie nabożeństwo połączone z uczczeniem świętych, których relikwie obecne są w parafiach dekanatu, a po jego zakończeniu rozpocznie się procesja na cmentarz parafialny. Z kolei w Pyzdrach po nieszporach wyruszy procesja z relikwiami.

Ulicami Poznania po raz drugi przejdzie Korowód Świętych organizowanych przez osoby świeckie i kilka miejskich parafii. Organizatorzy zachęcają uczestników do przebrania się za świętych i wzięcia instrumentów muzycznych oraz latarek. Podczas Korowodu odbędą się zabawy dla dzieci, a na jego zakończenie zorganizowany zostanie Bal Wszystkich Świętych. Podobnie inicjatywy odbędą się w kilku wielkopolskich miastach.

W Radomiu Noc Świętych odbędzie się pod hasłem "Wszyscy święci balują w niebie". W godzinach wieczornych w pięciu radomskich kościołach odbędą się krótkie inscenizacje poświęcone świętym. Po nich będzie możliwość zwiedzania świątyń z przewodnikami. O godz. 22 na Rynku odbędzie się koncert zespołu "Gospel Radom". Następnie uczestnicy imprezy z pochodniami i relikwiami świętych udadzą się na cmentarz przy ul. Limanowskiego, gdzie o północy zostanie odprawiona msza św. ku czci Wszystkich Świętych. Organizatorami imprezy jest Rada Rycerzy Kolumba oraz parafia Matki Bożej Bolesnej i Urząd Miejski w Radomiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Noc Świętych alternatywą dla Halloween
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.