Nowa atrakcja w Krakowie na Skałce. To tu był pochowany św. Stanisław, patron Polski

Nowa atrakcja w Krakowie na Skałce. To tu był pochowany św. Stanisław, patron Polski
Klasztor paulinów na Skałce. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. To Park Archeologiczny na Skałce udostępniony właśnie przez paulinów.

Paulini z klasztoru na Skałce udostępniają zwiedzającym zupełnie nową przestrzeń – minimalistyczny Park Archeologiczny na wzgórzu od strony Wisły. To na terenie tego miejsca najprawdopodobniej pochowany był patron Polski św. Stanisław przed przeniesieniem na Wawel.

Schody, po których chodził Kazimierz Wielki

Jak powiedział PAP przeor klasztoru paulinów na Skałce ojciec Mariusz Tabulski, na to pierwsze miejsce pochówku męczennika wskazują źródła historyczne, w tym ułożenie ołtarza i wieży przy nieistniejącym już kościele romańskim. „Św. Stanisław tutaj spoczywał do momentu ucieczki króla Bolesława Szczodrego” – dodał zakonnik.

Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. Plansze na ścianie klasztoru przybliżają zaś wyniki prac archeologicznych prowadzonych tu.

W ostatnich latach dzięki badaniom archeolodzy lepiej poznali nawarstwiający się, skomplikowany układ kolejnych kościołów wznoszonych na wzgórzu. Badania ujawniły relikty dzwonnicy z XIII/XIV w. przy najstarszej świątyni skałecznej, czyli kamiennej rotundzie. Odkryto też fragmenty gotyckiego kościoła wzniesionego w XIV w., ufundowanego przez króla Kazimierza Wielkiego.

Największym odkryciem jest jednak siedem stopni kamiennych schodów. „Znajdują się w zasadzie na każdej ikonografii Skałki. Pochodzą prawdopodobnie z tego samego okresu co mur obwodowy, czyli z XIII, XIV w. Może Kazimierz Wielki chodził po nich” – powiedziała we wtorek dziennikarzom kierująca badaniami dr Anna Bojęś-Białasik i podkreśliła: „udało się nam potwierdzić wiarygodność ikonografii, która poddawana była w wątpliwość”. Schody znajdowały się ok. 5 metrów poniżej poziomu obecnej barokowej świątyni. Prowadziły do kościoła na wapiennej skale.

Paulini pomagają odkryć duszę Krakowa

Możliwość oglądania cennych obiektów przeszłości jest elementem nowego programu oprowadzania po terenie świątyni. W ramach projektu „Odkryj duszę Krakowa” zakonnicy zapraszają do zwiedzania niedostępnych na co dzień przestrzeni klasztornych. Turystów oprowadza przewodnik. Programowi towarzyszy wydanie książki „Użyteczni dla Kościoła – 550 lat fundacji klasztoru Paulinów na Skałce”.

„To historyczny moment” – powiedział o otwarciu parku o. Mariusz Tabulski wyjaśniając, że miejsce to badały pokolenia archeologów. Udało się również, jak podkreślił przeor, zakonserwować relikty przeszłości. Nowo udostępniona przestrzeń i nowy program Na Skałce ma służyć nie tylko turystom, ale i dzieciom i młodzieży w celach edukacyjnych. „Skałka jest dopełnieniem Wawelu. Te dwa miejsca są połączone ze sobą świętym Stanisławem” – podsumował Tabulski.

Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski, zginął śmiercią męczeńską w 1079 r. na wzgórzu Na Skałce. Wyrok śmierci miał wydać na niego król Bolesław II Szczodry (Śmiały) po konflikcie z duchownym, którego oskarżył o zdradę.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa atrakcja w Krakowie na Skałce. To tu był pochowany św. Stanisław, patron Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.