Nowa książka znanych watykanistów o Papieżu

Nowa książka znanych watykanistów o Papieżu
(fot. EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / pz

Pojawienie się na polskim rynku wydanej przez Edycję Świętego Pawła książki dwóch wybitnych watykanistów - Paolo Rodariego i Andrei Tornellego "Atak na Ratzingerera" stanowi okazję do zapoznania się z działaniem centralnych urzędów Kościoła w pierwszych pięciu latach pontyfikatu Benedykta XVI. Książka, której włoski oryginał ukazał się w sierpniu 2010 r. przypomina oskarżenia i skandale, przepowiednie i spiski wymierzone w osobę Ojca Świętego.

Autorzy cytują wyjątkowe dokumenty, na przykład fragmenty dyskusji na forum Kurii Rzymskiej, dwa dni przed zdjęciem ekskomuniki przez biskupów-lefebrystów.

Już we wstępnie Rodari i Tornielli zaznaczają, że przeglądając artykuły pojawiające się w prasie międzynarodowej, można dostrzec istnienie ataku wymierzonego w papieża Ratzingera. - Ten koncentryczny atak ma swoje źródło na zewnątrz, ale często także wewnątrz Kościoła. I jest (nieświadomie) wspomagany reakcją, czasami znikomą, tych, którzy otaczając Papieża, mogliby uczynić więcej dla uniknięcia kryzysu lub dla pokierowania nim w sposób skuteczny - stwierdzają Rodari i Tornielli.

Autorzy zastrzegają, iż nie zamierzają przedstawiać przygotowanych wcześniej tez ani też uwierzytelniać hipotezy o spisku uknutym przez jakichś "przywódców" ani też tej o "spisku medialnym", który stał się częstą wymówką, jaką zasłaniają się niektórzy papiescy współpracownicy dla usprawiedliwienia opóźnień i nieudolności.

DEON.PL POLECA

Przypominają, że papież Ratzinger był i nadal jest atakowany z wielu powodów. Omawiają dziesięć ważnych wydarzeń z tego okresu: krytyka i polemika powstała po przemówieniu ratyzbońskim; głośna sprawa dymisji arcybiskupa Stanisława Wielgusa z powodu dawnej współpracy z tajnymi służbami PRL; polemiki po ogłoszeniu motu proprio Summorum Pontificum; sprawa zdjęcia ekskomuniki z biskupów lefebrystów, która zbiegła się z emisją negacjonistycznego wywiadu o komorach gazowych udzielonego telewizji szwedzkiej przez jednego z nich; kryzys dyplomatyczny po papieskich słowach o prezerwatywie wypowiedzianych podczas pierwszego dnia podróży do Afryki; szerzenie się skandalu związanego z molestowaniem nieletnich, który ciągle nie wydaje się cichnąć i może rzucić cień na ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II.

- Od jednej burzy do drugiej, od jednej polemiki do drugiej, efektem jest "zmniejszona wrażliwość" na przesłanie Benedykta XVI, stworzenie schematu papieża zacofanego, co siłą rzeczy osłabia jego oddziaływanie - stwierdzają Rodari i Tornielli. Nie wykluczają istnienia sojuszu między różnymi środowiskami, dla których wygodne jest milczenie Kościoła, pomniejszenie jego autorytetu moralnego i jego funkcjonowania jako zjawiska masowego, może z ukrytą nadzieją, że po jakichś dziesięciu latach będzie on tyle znaczył na scenie międzynarodowej, co jakaś sekta.

W sumie dostrzegają jednak trzy czynniki sprzyjające atakom na papieża: błędy Stolicy Apostolskiej w dziedzinie komunikacji, agresję prasy laickiej oraz istotną rolę katolików wrogich Benedyktowi XVI we wspieraniu tej agresji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa książka znanych watykanistów o Papieżu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.