Nowe stosunki dyplomatyczne Watykanu

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

Stolica Apostolska i Republika Sudanu Południowego, pragnąc wspierać więzy wzajemnej przyjaźni, postanowiły zgodnie nawiązać stosunki dyplomatyczne na szczeblu odpowiednio nuncjatury apostolskiej i ambasady. Poinformował o tym komunikat watykańskiego Biura Prasowego, ogłoszony 22 lutego.

Porozumienie w tej sprawie osiągnięto na podstawie wymiany not werbalnych między misją Stolicy Apostolskiej i stałym przedstawicielstwem Sudanu Południowego w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ustalono również, że nuncjusz apostolski w Sudanie będzie jednocześnie akredytowany przy rządzie Sudanu Południowego.

To afrykańskie państwo ze stolicą w Dżubie pojawiło się na mapie świata 9 lipca 2011 w wyniku porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, które zakończyło II wojnę domową na południu Sudanu. Trwała ona w latach 1983-2005 i była ona najdłuższym tego rodzaju konfliktem zbrojnym w Afryce i jednym z najkrwawszych.

Kraj zajmuje powierzchnię 619 745 km kw. i jest zamieszkany przez ok. 11 mln ludzi. W odróżnieniu od północnego sąsiada, w którym przeważają muzułmanie, ponad 60 proc. mieszkańców Południa stanowią chrześcijanie, z których prawie 2/3 to katolicy. Poza tym ok. 20 proc. to anglikanie i 15 proc. - protestanci różnych odłamów.

Sudan Południowy jest 180. państwem, który nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, a 6., który uczynił to za obecnego pontyfikatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowe stosunki dyplomatyczne Watykanu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.