Nowe zasady dla pielgrzymów na Świętej Górze Athos – ograniczenia od 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 r. Święta Góra Athos wprowadza nowe, restrykcyjne zasady dotyczące pielgrzymek. Liczba pielgrzymów zostanie znacząco ograniczona, a możliwość odwiedzin będzie dostępna wyłącznie na zaproszenie klasztorów. Nowe regulacje mają na celu zachowanie porządku monastycznego oraz zapewnienie przestrzegania harmonogramu modlitw.
- Nowe zasady dla pielgrzymów na Świętej Górze Athos obowiązują od 1 stycznia 2025 r.
- Liczba pielgrzymów jest ściśle ograniczona: 200 osób miesięcznie w pustelniach, 50 w cerkwiach, 20 w mniszych celach.
- Pielgrzymki możliwe są tylko na oficjalne zaproszenie klasztorów.
- Grupy większe niż pięć osób, poza wyjątkami, są zabronione.
- Zasady mogą być złagodzone w czasie ważnych świąt kościelnych.
Od 1 stycznia 2025 r. na Świętej Górze Athos zostaną wprowadzone nowe ograniczenia dla pielgrzymów. Decyzja została podjęta ze względu na wzrost liczby odwiedzających oraz potrzebę zachowania porządku monastycznego i harmonogramu modlitw.
Ścisłe limity liczby pielgrzymów – co się zmienia?
Zgodnie z nowymi zasadami liczba pielgrzymów będzie ściśle ograniczona. Limit dla pustelni z dormitorium wynosi 200 osób miesięcznie, dla głównych cerkwi (Kyriakon) - 50 pielgrzymów, a dla mniszych cel - 20 osób. Zakaz dotyczy grup liczących więcej niż pięć osób, z wyjątkiem uczniów, studentów, zakonników i wojskowych.
Pielgrzymki na Górę Athos będą możliwe wyłącznie na oficjalne zaproszenie klasztorów lub pustelni. Nieautoryzowane przemieszczanie się po terytorium Świętej Góry i prośby o zakwaterowanie w innych klasztorach bez zaproszenia będą zabronione. Wszyscy pielgrzymi są zobowiązani do uzyskania pozwolenia w Biurze Pielgrzymkowym najpóźniej do godziny 12:00 w przeddzień przyjazdu. Nie będzie możliwe przekroczenie ustalonych limitów, a naruszenie zasad będzie skutkować anulowaniem zaproszenia. Zasady mogą zostać tymczasowo złagodzone podczas ważnych świąt kościelnych.
Wyjątki od nowych zasad – kto może przyjechać w większej grupie?
Góra Athos to półwysep położony na północy Grecji, Jest otoczony przez Morze Egejskie z trzech stron. Do mniszej republiki, która posiada autonomię w ramach Grecji, można dotrzeć drogą morską lub helikopterem, ponieważ niezwykle trudno jest dostać się tam drogą lądową. Jest ona zamieszkany od tysiąca lat wyłącznie przez prawosławnych mnichów i zarządzana przez Święty Synod, w skład którego wchodzą przedstawiciele dwudziestu klasztorów.
Tradycje życia mniszego na Świętej Górze Athos sięgają VIII w., gdy w południowo-wschodniej części Półwyspu Chalcydyckiego powstały pierwsze pustelnie. W szczytowym okresie rozwoju żyło tam prawie 10 tys. mnichów. Obecnie ich liczebność ocenia się na nieco ponad 1,2 tys. w ponad 20 dużych klasztorach i licznych małych pustelniach. Cała góra od 1912 r. należy do Grecji, a na płaszczyźnie kościelnej podlega Patriarchatowi Konstantynopola. Po dziś dzień obowiązuje surowy zakaz wstępu kobiet na Athos zgodnie z wielowiekową zasadą zapisaną w XV wieku i potwierdzoną w statucie z 1924 roku. Naruszenie tego zakazu jest karalne.
Skomentuj artykuł