Nowy biskup Ewangelicko-Augsburski w RP

Nowy biskup Ewangelicko-Augsburski w RP
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Katedra ewangelicka diecezji katowickiej (fot. PetrusSilesius / pl.wikipedia.org / CC-BY-SA)
KAI / mh

Ks. dr Marian Niemiec został dziś zwierzchnikiem diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augbsurskiego w RP. Wyboru dokonali świeccy i duchowni delegaci do Synodu Diecezji Katowickiej. Ks. Niemiec, 53-letni radcy Konsystorza i proboszcz luterańskiej parafii w Opolu, uzyskał 80 proc. głosów członków Synodu.

W latach 2002-2012 ks. Niemiec był duchownym radcą Diecezji, czyli zastępcą biskupa. Jako kandydat na urząd biskupa diecezjalnego, został wytypowany przez diecezjalną Konferencję Duchownych. Innych pretendentów do urzędu biskupa nie zgłoszono. Data wprowadzenia biskupa-elekta w urząd będzie podana w późniejszym terminie. Ks. Niemiec zastąpi zmarłego w styczniu br. Biskupa Tadeusza Szurmana.

"Z jednej strony jestem dumny z księży kolegów z Diecezji oraz Synodu, dlatego, że dość jednomyślnie dokonali tego wyboru. To pokazuje, że jest wśród nas wszystkich duża zgodność. Z drugiej strony powierzona jest mi wielka odpowiedzialność" - powiedział po wyborze biskup-elekt.

DEON.PL POLECA

Nie omieszkał też wspomnieć swego poprzednika. "Cieszę się i wdzięczny jestem, że mogłem nabrać doświadczenia przez 10 lat pracy przy biskupie Tadeuszu Szurmanie, to z pewnością zaowocuje w nowej służbie" - powiedział ks. Niemiec.

Zapytany o plany wobec diecezji podkreślił konieczność skupienia się w najbliższych latach na obchodach 500-lecia Reformacji i zaangażowaniem osób świeckich w Kościele. "Diecezja powinna wpisać się w wizję nakreśloną przez biskupa Kościoła [ks. Jerzego Samca - przyp. KAI], podczas ostatniej sesji Synodu Kościoła. W parafiach musimy skupić się na przebiegu Dekady Reformacji oraz podnieść znaczenie służby świeckich" - zaznaczył biskup-elekt.

Ks. dr Marian Niemiec - urodził się 17. lutego 1961 r. roku w Kobielicach koło Pszczyny. W latach 1979 - 1984 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Tytuł magistra teologii ewangelickiej otrzymał w 1984r. na podstawie pracy magisterskiej Analiza kazań ks. seniora Edwarda Wendego.

Praktykę kandydacką odbył w Parafiach Ewangelicko-Augsburskich w Kaliszu i Starym Bielsku, został ordynowany na księdza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w Mikołowie dnia 24. listopada 1985r. przez ówczesnego zwierzchnika Kościoła bpa Janusza Narzyńskiego.

Po ordynacji pełnił funkcję wikariusza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Starym Bielsku, a następnie w Opolu. W 1990 roku objął obowiązki proboszcza administratora tej ostatniej, a z dniem 23 marca 1993r. został wybrany jej proboszczem. Funkcję tę sprawuje do dziś. Jest organizatorem licznych spotkań i modlitw o charakterze ekumenicznym oraz współorganizatorem Ekumenicznej Modlitwy Młodych w Opolu.

W latach 2002-2012 pełnił obowiązki radcy Rady Diecezjalnej Diecezji Katowickiej (zastępcy biskupa diecezjalnego). Studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbył w latach 1998-2001. W 2007r. otrzymał tytuł doktora teologii ekumenicznej na podstawie rozprawy doktorskiej Problem nauki o usprawiedliwieniu w dokumentach dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego na forum światowym. Od 2004 jest prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Natomiast w 2009r. otrzymał Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji za działalność pro publico bono.

Od roku 2006 jest członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z listy duchownych. Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Kościoła. W 2011 roku został wybrany na urząd Radcy Konsystorza Kościoła. Ks. Niemiec regularnie uczestniczy w audycjach ekumenicznych w Radio Opole.

Żonaty, ma córkę i syna.

Najwyższą władzą Diecezji jest Synod Diecezjalny. W skład Synodu Diecezji Katowickiej wchodzą wszyscy czynni duchowni Diecezji (31 osób), oraz świecy przedstawiciele każdej Parafii (60 osób). Zadaniem Synodu Diecezjalnego jest dbanie o współpracę między Parafiami, rozstrzyganie w sprawach dotyczących życia religijnego i kościelnego Diecezji a także wybory Rady Diecezjalnej, Biskupa Diecezjalnego oraz przedstawicieli do Synodu Kościoła. Synod Diecezji zatwierdza sprawozdania Biskupa Diecezjalnego i Rady Diecezjalnej. Kadencja Synodu trwa pięć lat.

Diecezja Katowicka liczy 41 parafii, 14 tys. wiernych oraz 31 duchownych. Po Diecezji Cieszyńskiej jest drugą co do liczebności Diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie na terenie całego kraju. Służy w nim 160 duchownych. Liczy ponad 70.000 wiernych, z których ponad połowa zamieszkuje na Śląsku Cieszyńskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy biskup Ewangelicko-Augsburski w RP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.