Nowy Komentarz Kodeksu Prawa Kanonicznego

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

Prawo jest warunkiem miłości. O nowym "Komentarzu Kodeksu Prawa Kanonicznego" z jego redaktorem, ks. Piotrem Majerem, rozmawia ks. Wojciech Węckowski

- Na czym polega ważność "Komentarza Kodeksu Prawa Kanonicznego", który niedawno się ukazał nakładem Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska?

Kodeks Prawa Kanonicznego z komentarzem przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy powinni znać i stosować prawo kościelne, a więc w pierwszym rzędzie dla kanonistów, dla tych, którzy pracują w sądach kościelnych, w kuriach, w innych instytucjach kościelnych, dla tych, którzy zajmują się naukowo prawem kanonicznym, dla tych, którzy prawo kanoniczne studiują. Na pewno komentarz ten będzie wielką pomocą dla duszpasterzy, którzy przecież na co dzień także winni prawa kanonicznego przestrzegać, stosować je. Ojciec Święty Benedykt XVI w niedawnym liście do seminarzystów pisał, by nie tylko poznali prawo kanoniczne, by nie tylko je stosowali i uczyli się go, ale by go prawdziwie pokochali, gdyż wszelkie prawo jest warunkiem miłości. Czasami mówi się, że Kościołowi nie potrzebny jest Kodeks Prawa Kanonicznego, nie potrzebne jest Prawo, gdyż ważniejsza jest miłość, ważniejsza jest Ewangelia. Jednak trzeba pamiętać o tym, że miłość buduje się na sprawiedliwości, a więc najpierw trzeba oddać drugiemu to, co mu się należy, a potem świadczyć mu miłość. Tego porządku nie można odwracać ani o nim zapominać. Nie bez znaczenia jest fakt, że Komentarz został wydany przez wydawnictwo, które specjalizuje się w prawie świeckim. To sprawia, że Kodeks Prawa Kanonicznego z komentarzem w księgarni trafi na półki w dziale "Prawo", a nie "Religia" czy "Religioznawstwo". W ten sposób po tę publikację mają szansę sięgnąć osoby zajmujące się profesjonalnie prawem - studenci prawa, adwokaci, radcy prawni, notariusze, którzy być może dotychczas nie mieli okazji bliższego zapoznania się z prawem kanonicznym. Warto, by to uczynili i to nie tylko z ciekawości, ale także dlatego, że prawo kanoniczne w wielu sytuacjach wchodzi w relacje z polskim porządkiem prawnym.

Jeżeli chodzi o autorów dzieła, to zespół liczył kilkadziesiąt osób. To są pracownicy naukowi związani z Wydziałem Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii w Pampelunie. Inicjatywa wyszła właśnie z tamtego środowiska, by przygotować przekład tego wydania na język polski, nie tylko przekład, ale też wydanie dostosowane do polskich realiów, wydanie uwzględniające także przepisy prawa polskiego, przepisy prawa stanowionego przez Konferencję Episkopatu Polski. Zebrała się grupa siedmiu kanonistów, księży, którzy kiedyś studiowali prawo kanoniczne w Pampelunie i podjęliśmy się tego karkołomnego zadania. Trzeba było czterech lat pracy, by dokonać przekładu, poprawić cały przekład przy pomocy osób, które się tym parają zawodowo z wydawnictwa i możemy dzisiaj cieszyć się owocami naszej pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy Komentarz Kodeksu Prawa Kanonicznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.