Nowy prowincjał jezuitów w Warszawie

Nowy prowincjał jezuitów w Warszawie
(fot. Jakub Niedzielski SJ)
Logo źródła: Jezuici Damian Krawczyk SJ

Dnia 17 września br. doszło do oficjalnej zmiany na urzędzie przełożonego Prowincji Wielkopolsko- Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. W samo południe, zgromadzeni na Eucharystii w kościele św. Szczepana w Warszawie, podziękowali za 6 lat rządów ustępującego Prowincjała o. Tomasza Kota oraz prosili o błogosławieństwo Boże dla przejmującego obowiązki o. Tomasza Ortmanna.

Na początku Mszy św. o. Tomasz Kot podziękował obecnym, szczególnie swoim najbliższym współpracownikom oraz przełożonym wspólnot, za lata pełnionej razem posługi. Następnie odczytał dekret Przełożonego Generalnego o. Adolfo Nicolasa, mianujący nowego Prowincjała. Z momentem ogłoszenia dekretu oficjalnie rozpoczął się prowincjalat o. Tomasza Ortmanna. Wedle słów o. Leszka Mądrzyka, socjusza prowincjała: "Najważniejsze stało się w tym momencie!".
O. Socjusz wygłosił również homilię. Nawiązał w niej m.in. do odczytanego fragmentu z listu św. Pawła do Tymoteusza, aby ‘nie zaniedbywać otrzymanych charyzmatów’. Jednym z wielu charyzmatów jest powołanie do bycia jezuitą, które wyrasta z doświadczenia Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli i opisane jest w Konstytucjach zakonu. Jedną z charakterystycznych cech tego charyzmatu jest postawa dyspozycyjności i podczas dokonujących się obecnie zmian jest ona wyraźnie potrzebna.
Wspólnie z ustępującym i rozpoczynającym pracę Prowincjałem, w świątyni modlili się superiorzy z PMA i przedstawiciele prawie wszystkich wspólnot, o. Jakub Kołacz - Prowincjał z Krakowa, jezuici ze wspólnoty przy ul. Szczepana, współpracownicy z kurii oraz zaproszeni goście. Scholastycy z I roku teologii z Kolegium na ul. Rakowieckiej zadbali o oprawę liturgiczną.
Po Eucharystii, podczas posiłku w hallu kurii PMA obecni jezuici oraz zaproszeni goście mieli możliwość podziękować i powspominać z o. Tomaszem Kotem lata jego posługi oraz życzyć sił i wytrwałości o. Tomaszowi Ortmannowi.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy prowincjał jezuitów w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.