Nuncjatura o spotkaniu z Kongresem Kobiet

Nuncjatura o spotkaniu z Kongresem Kobiet
(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała KAI bardziej szczegółową informację o spotkaniu abp. Celestino Migliore z przedstawicielkami Kongresu Kobiet, jakie miało miejsce w Warszawie, 4 marca br. Spotkanie to było odpowiedzią na list jaki członkinie Kongresu skierowały do papieża Franciszka.

Ze strony Kongresu Kobiet w spotkaniu z Nuncjuszem Apostolskim abp. Celestino Migliore uczestniczyły przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Henryka Bochniarz i prezeska Stowarzyszenia Dorota Warakomska.

DEON.PL POLECA

Informacja Nuncjatury:

Papież Franciszek, wychodząc naprzeciw prośbie Kongresu Kobiet o "możliwość rozmowy", poprosił swojego przedstawiciela w Polsce o spotkanie z Paniami, które sygnowały list.

W odpowiedzi na list otwarty Kongresu, Nuncjusz Apostolski starał się odnieść do całości problematyki "gender", przedstawić również stanowisko Kościoła oraz wspólnie z rozmówczyniami zobaczyć, co można zrobić w celu uniknięcia niepotrzebnych emocji i uczynienia czegoś pozytywnego w tym zakresie.

Nuncjusz rozpoczął spotkanie od pytania, jakie są - zdaniem rozmówczyń - najważniejsze wyzwania, napotykane przez nie w podejmowaniu spraw kobiet. Przypomniał też niektóre inicjatywy podejmowane przez środowiska kościelne, zmierzające do znalezienia dobrych rozwiązań.

Podkreślił również, że większość społeczeństwa nie uświadamia sobie społecznego i antropologicznego wymiaru kwestii "gender"; dlatego też, jeśli publiczna debata nie ukazuje jej genezy, celów i strategii, a opiera się z jednej strony na oskarżaniu osób przeciwnych "gender" o obskurantyzm, o sprzyjanie poniżaniu, dyskryminowaniu i prześladowaniu kobiet, a z drugiej mówi o epokowych zagrożeniach antropologicznych, kulturowych i społecznych, powodowanych przez kategorię "gender", to szerokie kręgi społeczne nie będą w stanie zrozumieć, o co tak na prawdę w tej debacie chodzi. A gdy nie ma przejrzystości, łatwo rodzą się lęki i dezorientacja, które nie sprzyjają rozwiązywaniu problemu.

W szczególności Nuncjusz zauważył, że często przedstawia się kwestię "gender" jako skuteczny środek wychowawczy do przezwyciężenia i wyeliminowania prób stygmatyzowania osób o odmiennej orientacji seksualnej. Jednak według ekspertów, psychologów i psychoterapeutów, program edukacyjny, który jest ukierunkowany na nieuzwględnianie różnic występujących między kobietą i mężczyzną, prowadzi do budowania przez dzieci i młodzież tożsamości kruchej, słabej, niepewnej siebie, która później wcale nie pomaga w przezwyciężaniu przejawów przemocy ze strony innych czy wykluczenia społecznego.

Mówiąc o "gender", jako o środku edukacyjnym, Nuncjusz zauważył, że nie chodzi tu o wygranie konkursu na najlepsze "pomoce szkolne", ale o wybieranie w edukacji tych metod, które służą integralnemu rozwojowi osoby, a przez to przyczyniają się do formowania zdrowego i przyjaznego społeczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nuncjatura o spotkaniu z Kongresem Kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.