O. Anselm Grün: przeciwko kapłaństwu kobiet nie ma podstaw teologicznych

O. Anselm Grün: przeciwko kapłaństwu kobiet nie ma podstaw teologicznych
(fot. youtube.com / Anselm Grün)
KAI / "Więź" / df

W rozmowie z wydawanymi w Augsburgu tygodnikami „Neue Bildpost” i „Katholische Sonntags Zeitung” znany benedyktyn niemiecki o. Anselm Grün, autor licznych bestsellerów, wydawanych również w Polsce, wyraził „głęboką nadzieję”, że dojdzie do tego za sto lat. Zauważył jednocześnie, że „przeciwko kapłaństwu kobiet nie ma podstaw teologicznych”.

Pytany o przyszłość ekumenizmu zakonnik odpowiedział, że także za sto lat będą istniały różne struktury kościelne. „Ale nie będą one walczyły ze sobą, lecz będą wspólnie dawały dowód wiary w Chrystusa. Będą się wzajemnie zapraszały, aby wspólnie świadczyć o miłości Jezusa do tego świata, stając się w ten sposób zaczynem nadziei dla tego świata” – uważa o. Grün.

Ten 75-letni benedyktyn z niemieckiego opactwa w Münsterschwarzach wydał dotychczas ponad 300 książek o łącznym nakładzie ok. 20 milionów egzemplarzy. Należą one do najczęściej czytanych pozycji literatury chrześcijańskiej. Przetłumaczono je na ok. 30 języków, w tym wiele na polski, a 50 z nich na chiński. Najnowszym tytułem jest „Kwarantanna. Sposób użycia”, w której autor dzieli się doświadczeniami, zbieranymi 1500 lat przez mnichów, którymi dziś mogą się oni podzielić.

Jako specjalista w zakresie kierowania zarówno ludźmi, jak i przedsiębiorstwami, samorozwoju i zwalczania niekorzystnych emocji o. Grün jest też często zapraszany do wygłaszania wykładów i prowadzenia kursów, o jego doradztwo zabiegają też kierownictwa różnych instytucji. Jak oblicza, ma zajętych ok. 200 terminów w roku, także w Azji i Ameryce Łacińskiej. Kilkakrotnie gościł też w Polsce. W 2018 roku na konferencji „Zarządzanie, przywództwo a duchowość”, zorganizowanej w opactwie benedyktynów w Tyńcu, wygłosił wykład na temat odwagi w podejmowaniu decyzji oraz poprowadził warsztat na temat przywództwa z wartościami.

Dyskusja wokół kapłaństwa kobiet

29 maja 2018 roku na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luis Ladaria stwierdził, że wyrażone przez Jana Pawła II w liście apostolskim „Ordinatio sacerdortalis” nauczanie na temat udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom ma charakter ostateczny, a Kościół jest „na zawsze związany” decyzją Chrystusa odnośnie wyboru apostołów-mężczyzn, co „wyklucza, by kapłaństwo służebne mogło być ważnie udzielone kobietom”.

Papież w przytoczonym liście apostolskim napisał, że chcąc „usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła”, mocą swojego „urzędu utwierdzania braci” oświadcza, że „Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.

W swoim omówieniu depeszy Katolickiej Agencji Informacyjnej, portal "Więź" przytacza jednak również inne głosy w dyskusji na temat kapłaństwa kobiet - powołuje się m. in. na wywiad z s. Ruth Schönenberger, przełożoną niemieckich benedyktynek, która podkreśliła, że „kapłaństwo nie powinno opierać się na płci” oraz opinie teologów Józefa Majewskiego i Sebastiana Dudy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün, Tomáš Halík

Jeśli ktoś zaczyna wierzyć, nie oznacza to, że wspiera się na filarach pewników, lecz że wchodzi w chmurę tajemnicy i podejmuje wyzwanie: zanurz się jeszcze głębiej!

W tej zaskakująco osobistej książce dwaj wybitni pisarze chrześcijańscy...

Skomentuj artykuł

O. Anselm Grün: przeciwko kapłaństwu kobiet nie ma podstaw teologicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.