O co najczęściej się modlimy? Badania pokazują jasną odpowiedź

(fot. shutterstock.com / barna.com)
barna.com / christianpost.com / ml

Grupie ponad tysiąca osób zadano pytanie: "czego najczęściej dotyczą twoje modlitwy?". 62 procent ankietowanych udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.

Badanie przeprowadzono w czerwcu na grupie ponad 1000 Amerykanów, z czego 888 określiło siebie jako chrześcijan lub byłych chrześcijan. Wyniki opublikowano w czwartek na stronie firmy Barna, która przeprowadziła badanie.

Jak się modlimy?

Jak relacjonuje portal The Christian Post, większość ankietowanych (79%) choć raz modliła się w przeciągu ostatnich trzech miesięcy.

Wśród tych modlitw przeważającą grupę stanowią modlitwy indywidualne w ciszy (82%), na drugim miejscu plasuje się modlitwa indywidualna z wypowiedzeniem słów (13%). Najmniej popularne są modlitwy w grupie lub z inną osobą, oraz te wypowiadane w czasie nabożeństw (odpowiednio po 2%).

Statystyki: to najbardziej popularna modlitwa w Polsce

Wyniki jasno pokazują, że ponad 95% ankietowanych wybiera modlitwę indywidualną. Grupowe praktyki modlitewne stanowią margines.

O co modlimy się najczęściej?

Najpopularniejszą modlitwą, którą praktykuje prawie 62% respondentów, jest "wdzięczność i dziękczynienie". Prawie zawsze, towarzyszą jej modlitwy za "najbliższych i bliską społeczność".

Niecała połowa ankietowanych (49%) modli się o poradę w sytuacji kryzysowej, 43% wspomniało o spowiedzi i modlitwie o przebaczenie, 41% w swoich modlitwach prosi o bezpieczną podróż.

Ponad jedna trzecia badanych odmawia modlitwę przed posiłkiem (37%), niecałe 24% prosi za rząd i przedstawicieli władzy, tylko 8% korzysta z gotowych formuł modlitewnych, medytacji, czy modlitw liturgicznych.

Mniej niż połowa respondentów jako cel swoich modlitw wskazała własne zdrowie (47%). Wśród nich dominują osoby starsze (68%). Jak się okazuje, na modlitwę mają również wpływ roczne dochody oraz miejsce zamieszkania.

Wśród modlących się o zdrowie większość stanowią ludzie z przychodami do 50 tys. dolarów rocznie (52%) mieszkający na wsi lub w małym mieście (55%).

Ta modlitwa działa. Maryja wyprosiła dla mnie cud

O "uczuciu pokoju" w swoich modlitwach częściej wspominają pary z dziećmi poniżej 18. roku życia (43%) mieszkające w dużych miastach (43%).

Z kolei modlitwę przed snem, najczęściej praktykują "milenialsi", osoby urodzone w latach 80. i 90. pozostające w związkach, mające dzieci poniżej 18. roku życia.

Do kogo się modlimy?

Większość ankietowanych (90%) modli się "do Boga", połowa "do Jezusa", niecała jedna czwarta swoje prośby zanosi do Ducha Świętego (23%).

Tylko 5% modli się za wstawiennictwem świętych. Taka sama liczba wspomina o "wyższej sile", które nie utożsamia jednak z żadną tradycją religijną.

Wśród odpowiedzi znalazły się także modlitwy "do boskiej mocy we mnie", "przodków", "wszechświata" (za każdym z nich opowiedziało się 3% ankietowanych). Prawie 2% modli się "do natury".

Jak zauważa Roxanne Stone, redaktor naczelna "The Barna Group": "modlitwa jest zdecydowanie najczęstszą praktyką duchową wśród Amerykanów".

Podkreśliła, że praktyka modlitwy dotyczy nie tylko wierzących, ale i niewierzących. Tendencja ta utrzymuje się od lat i każe zadać pytania o szczegóły modlitwy, o to, co dla ludzi znaczy modlitwa, jak ona wygląda, do kogo w większości zanoszą swoje prośby.

Skuteczna modlitwa w sprawach trudnych i beznadziejnych

"Ludzie modlą się, szukają sensu w modlitwie, ona daje im pociesznie. To wspaniały fundament, na którym można budować swoje życie modlitewne, pogłębiać je" - powiedziała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O co najczęściej się modlimy? Badania pokazują jasną odpowiedź
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.