O co najczęściej się modlimy? Badania pokazują jasną odpowiedź

O co najczęściej się modlimy? Badania pokazują jasną odpowiedź
(fot. shutterstock.com / barna.com)
4 lata temu
barna.com / christianpost.com / ml

Grupie ponad tysiąca osób zadano pytanie: "czego najczęściej dotyczą twoje modlitwy?". 62 procent ankietowanych udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.

Badanie przeprowadzono w czerwcu na grupie ponad 1000 Amerykanów, z czego 888 określiło siebie jako chrześcijan lub byłych chrześcijan. Wyniki opublikowano w czwartek na stronie firmy Barna, która przeprowadziła badanie.

Jak się modlimy?

Jak relacjonuje portal The Christian Post, większość ankietowanych (79%) choć raz modliła się w przeciągu ostatnich trzech miesięcy.

Wśród tych modlitw przeważającą grupę stanowią modlitwy indywidualne w ciszy (82%), na drugim miejscu plasuje się modlitwa indywidualna z wypowiedzeniem słów (13%). Najmniej popularne są modlitwy w grupie lub z inną osobą, oraz te wypowiadane w czasie nabożeństw (odpowiednio po 2%).

Statystyki: to najbardziej popularna modlitwa w Polsce

Wyniki jasno pokazują, że ponad 95% ankietowanych wybiera modlitwę indywidualną. Grupowe praktyki modlitewne stanowią margines.

O co modlimy się najczęściej?

Najpopularniejszą modlitwą, którą praktykuje prawie 62% respondentów, jest "wdzięczność i dziękczynienie". Prawie zawsze, towarzyszą jej modlitwy za "najbliższych i bliską społeczność".

Niecała połowa ankietowanych (49%) modli się o poradę w sytuacji kryzysowej, 43% wspomniało o spowiedzi i modlitwie o przebaczenie, 41% w swoich modlitwach prosi o bezpieczną podróż.

Ponad jedna trzecia badanych odmawia modlitwę przed posiłkiem (37%), niecałe 24% prosi za rząd i przedstawicieli władzy, tylko 8% korzysta z gotowych formuł modlitewnych, medytacji, czy modlitw liturgicznych.

Mniej niż połowa respondentów jako cel swoich modlitw wskazała własne zdrowie (47%). Wśród nich dominują osoby starsze (68%). Jak się okazuje, na modlitwę mają również wpływ roczne dochody oraz miejsce zamieszkania.

Wśród modlących się o zdrowie większość stanowią ludzie z przychodami do 50 tys. dolarów rocznie (52%) mieszkający na wsi lub w małym mieście (55%).

Ta modlitwa działa. Maryja wyprosiła dla mnie cud

O "uczuciu pokoju" w swoich modlitwach częściej wspominają pary z dziećmi poniżej 18. roku życia (43%) mieszkające w dużych miastach (43%).

Z kolei modlitwę przed snem, najczęściej praktykują "milenialsi", osoby urodzone w latach 80. i 90. pozostające w związkach, mające dzieci poniżej 18. roku życia.

Do kogo się modlimy?

Większość ankietowanych (90%) modli się "do Boga", połowa "do Jezusa", niecała jedna czwarta swoje prośby zanosi do Ducha Świętego (23%).

Tylko 5% modli się za wstawiennictwem świętych. Taka sama liczba wspomina o "wyższej sile", które nie utożsamia jednak z żadną tradycją religijną.

Wśród odpowiedzi znalazły się także modlitwy "do boskiej mocy we mnie", "przodków", "wszechświata" (za każdym z nich opowiedziało się 3% ankietowanych). Prawie 2% modli się "do natury".

Jak zauważa Roxanne Stone, redaktor naczelna "The Barna Group": "modlitwa jest zdecydowanie najczęstszą praktyką duchową wśród Amerykanów".

Podkreśliła, że praktyka modlitwy dotyczy nie tylko wierzących, ale i niewierzących. Tendencja ta utrzymuje się od lat i każe zadać pytania o szczegóły modlitwy, o to, co dla ludzi znaczy modlitwa, jak ona wygląda, do kogo w większości zanoszą swoje prośby.

Skuteczna modlitwa w sprawach trudnych i beznadziejnych

"Ludzie modlą się, szukają sensu w modlitwie, ona daje im pociesznie. To wspaniały fundament, na którym można budować swoje życie modlitewne, pogłębiać je" - powiedziała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak
18,83 zł
26,90 zł

Patron Polski i potężny wspomożyciel. Poznaj św. Andrzeja Bobolę

Przepiękne świadectwa przywołane na kartach tej książki pokazują, że wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli jest często ostatnią deską ratunku. Za jego przyczyną Bóg dokonuje cudów uzdrowienia, pomaga...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O co najczęściej się modlimy? Badania pokazują jasną odpowiedź
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.