O doświadczeniach i trudnościach egzorcystów

O doświadczeniach i trudnościach egzorcystów
KAI / slo

O doświadczeniach i trudnościach związanych z posługą egzorcyzmowania oraz modlitwie w intencji osób zniewolonych, rozmawiali księża egzorcyści z diecezji płockiej, podczas cyklicznego spotkania z biskupem płockim Piotrem Liberą.

W Płocku odbyło się kolejne spotkanie kapłanów zaangażowanych w posługę egzorcyzmowania. Wspólną modlitwę poprowadził bp Libera. Nawiązał do wydarzenia wyboru papieża Franciszka. Podkreślał, że Wielki Post 2013 przejdzie do historii. Poza tym stwierdził, że wyborowi nowego papieża towarzyszy nadzieja "odnowy Kościoła oraz jego wewnętrznego oczyszczenia".

DEON.PL POLECA
Gospodarz spotkania poruszył m.in. sprawę tzw. Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce. Zauważył, że dokumenty Kościoła m. in. Kongregacji Nauki Wiary, negatywnie oceniają próby łączenia medytacji chrześcijańskiej z medytacją buddyjską. Działalność Wspólnoty na terenie naszego kraju, będzie zapewne przedmiotem analizy kompetentnych gremiów Episkopatu Polski, dlatego póki co należy zachować powściągliwość w angażowaniu się w jej działalność.

Ks. Sławomir Wądołek, który organizuje w swojej parafii weekendy z nauką medytacji, zastanawiał się, czy nie jest to wyzwanie, by tworzyć więcej katolickich szkół medytacji. Zdaniem dr Iwony Zielonki taki postulat mógłby się znaleźć w projekcie Komisji ds. Nowej Ewangelizacji 43. Synodu Diecezji Płockiej. Ponadto dyskutowano o czasopiśmie "Egzorcysta". Zwracano uwagę na jego pozytywne wątki, ale znalazły się też głosy krytyczne.

DEON.PL POLECA

W czasie spotkania padały także pytania o to, w jaki sposób wyjaśnić teologicznie wiernym sytuację, w której ktoś chodzi do kościoła i przyjmuje sakramenty, a równocześnie może być osobą zniewoloną. Poza tym podkreślano, że należy rozróżniać opętanie od dręczenia zewnętrznego.

Ponadto obecni na spotkaniu mogli zapoznać się z książką byłego egzorcysty ks. kan. Sławomira Zalewskiego pt. "Walka z osobowym złem". Jest to publikacja rozprawy habilitacyjnej aktualnego ojca duchownego kapłanów diecezji płockiej. Uznano, że jest to bardzo potrzebne, a zarazem pionierskie na gruncie polskim opracowanie.

W czasie spotkania przypomniano, że w ramach formacji prowadzonej przez istniejącą w diecezji Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Łukasza w katedrze płockiej w każdy pierwszy wtorek miesiąca sprawowane są Msze św. w intencji osób zniewolonych. Ponadto osoby borykające się z różnorakimi zniewoleniami mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez Centrum Psychologiczno-Pastoralne "Metanoia" w Płocku. Niesie ono pomoc osobom przeżywającym różnego rodzaju trudności, w tym doświadczającym zniewoleń. Osoby te mogą skorzystać z rady i duchowego wsparcia osoby świeckiej oraz duszpasterza egzorcysty, którzy pełnią dyżur w Centrum.

Oprócz Szkoły Nowej Ewangelizacji formację osób posługujących modlitwę wstawienniczą, także o uwolnienie, prowadzą od wielu lat w diecezji Odnowa w Duchu Świętym i Wojsko Gedeona. Egzorcyści będą także wykorzystywać w pracy specjalnie przygotowany formularz dla osób egzorcyzmowanych.

Obecnie w diecezji płockiej posługę egzorcysty sprawuje dziewięciu księży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O doświadczeniach i trudnościach egzorcystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.