O Janie Pawle II na 4. kondygnacjach

Zobacz galerię
Inf. prasowa / KAI / drr

9 kwietnia otwarto przebudowane i na nowo zaaranżowane Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek, w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodził od 3 lat remont. Dotychczasowa ekspozycja powiększyła się czterokrotnie - do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znalazły się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od jego urodzenia do śmierci.

Uroczystość otwarcia rozpoczęła się Mszą św. odprawioną w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Następnie na wadowickim rynku odbył się koncert - oratorium symfoniczne: "Szukam was" z muzyką Bartosza Tomaszka, do słów Michała Zabłockiego. Oratorium, na które złożyło się 11 utworów muzycznych, opartych na testamencie Jana Pawła II, wykonało czterech solistów z towarzyszeniem zespołu i pięćdziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej, złożonej z członków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

Pierwsi goście

DEON.PL POLECA

Pierwszego dnia funkcjonowania nowej wystawy stałej odwiedziły ją 653 osoby. Pierwszą grupą była 22-osobowa polsko-włoska grupa młodzieży z Opoczna i Avezzano z prowincji Abruzzo (100 km na północ od Rzymu). Organizatorem wycieczki był Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, które w ramach jednego z programów wymiany młodzieży współpracuje z Liceo Scientifico Vitruvio Pollione w Avezzano.

Tego dnia wystawę zwiedził też pan Eugeniusz Mróz (lat 94) jedyny żyjący kolega klasowy Jana Pawła II z czasów gimnazjum i także przez pewien okres - mieszkaniec domu przy ul. Kościelnej 7. Pan Eugeniusz przyznał, że do tej pory był sceptycznie nastawiony do projektu przebudowy domu. Jednak po zapoznaniu się z wystawą zmienia zdanie na entuzjastyczne: TAK! Panu Eugeniuszowi podoba się idea ekspozycji, a także jej imponująca realizacja. Szczególny gość zwrócił uwagę także na nowe eksponaty pozyskane w ostatnim okresie - pamiątek po Karolu Wojtyle Janie Pawle II i jego najbliższej rodzinie.

Nowa ekspozycja

Nowa ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach wadowickiego muzeum i jest w pełni nowoczesną, multimedialną, interaktywną ekspozycją ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobku Papieża Polaka. Jest to zarazem pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie.

Wystawa w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zaprojektowana jest na kilku płaszczyznach: biograficznej - skupiającej się na życiu i sylwetce Ojca Świętego, edukacyjnej - opartej o konkretne aspekty jego nauki oraz religijnej.

Jak wyjaśniała Barbara Kłaput, która wspólnie z mężem Jarosławem, jest autorką nowej aranżacji wnętrza, w zamyśle wystawa ma umożliwić spotkanie z "niesłychanie pięknym wewnętrznie człowiekiem". - Z człowiekiem, który namiętnie kochał świat, kochał ludzi. Z człowiekiem, który był zanurzony w tym świecie poprzez liczne pasje, takie jak sport, teatr, poezja, a jednocześnie skupionym na nieustannym dialogu z Bogiem - dodała i zaznaczyła, że wystawa chce odkrywać postać papieża na wielu płaszczyznach - jako filozofa, publicystę, intelektualistę, a jednocześnie wybitnego przywódcę, wymagającego nauczyciela, umiłowanego przez górali dostojnego, bacę, i narciarza, i mistyka, i świętego.

Kłaput zaznaczyła, że multimedia są jedynie "backgroundem do pokazywania osoby papieża". "Do tej osoby zbliżamy się przez pamiątki po niej" - dodała. "Byłoby naszym marzeniem, by ludzie, którzy tu przyjadą, dostali impuls, zechcieli zmienić coś małego w swoim życiu" - podkreśliła, wyrażając nadzieję, że zachwyt nad osobą papieża "nie zatrzyma się wyłącznie na samum zachwycie".

Na wystawie zobaczyć można m.in. szkaplerz Ojca Świętego, liczne rękopisy z jego wierszami i utworami literackimi, oryginalne dokumenty z Uniwersytetu Jagiellońskiego z pierwszych lat studiów. W jednej z sal znajduje się kamyk z Mount Everest, który podarowała Janowi Pawłowi II Wanda Rutkiewicz. Himalaistka zdobyła najwyższa gore świata w tym samym dniu, kiedy Karol Wojtyła został papieżem. W sali "W Duchu Świętym" umieszczono oryginalne szaty kardynałów, biorących udział w pogrzebie Ojca Świętego oraz wierną kopię Ewangeliarza, który zamknął się tego dnia na papieskiej trumnie.

W innym pokoju umieszczono różaniec jednej z widzących z Fatimy, s. Łucji Dos Santos, podarowany papieżowi w 2000 r., jest replika kuli, która raniła papieża z i została potem złożona w koronie Matki Bożej Fatimskiej, naznaczone krwią ubranie ochroniarza, który chwycił papieża padającego od strzału zamachowca. Są pamiątki z licznych pielgrzymek papieskich, jak m.in. amerykański komiks Marvela z 1979 r., ilustrujący życie Karola Wojtyły.

Centralnym punktem wystawy jest dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów z oryginalnym zlewem kuchennym. Wśród pamiątek tutaj zebranych są zdjęcia rodzinne, naczynie domowe, torebka Emilii Wojtyłowej, pamiątkowy medalion, haftowane przez mamę przyszłego papieża serwetki czy ręcznik z monogramem "Lolek".

Na wystawie umieszczono też liczne repliki, m.in. Drzwi Millenijnych z Watykanu, romańskiej krypty św. Leonarda na Wawelu, chrzcielnicy z wadowickiej bazyliki. Muzeum otwiera natomiast replika wadowickiej ulicy z lat 20. ub. wieku. Obok znajduje się też specjalna wystawa o Żydach, żyjących niegdyś w tym mieście.

"Wiemy, że ta wystawa będzie weryfikowała nasze zamysły i będzie pewnym sprawdzianem dla projektantów i współpracowników. Nasze marzenia się jednak dopełniają i cieszymy się z tego, co zostało już osiągnięte" - mówił ks. Raś, prezentując jeden z niezwykłych przedmiotów umieszczonych dziś w jednej sal pod w szklaną gablotą - egzemplarz Biblii, z której czytane były fragmenty umierającemu papieżowi.

Na stronie 350 przy jednym akapitów II Księgi Królewskiej ktoś ołówkiem nakreślił krzyżyk i napisał: "Amen". Cenne Pismo Święto znalazło się w jednej z ostatnich sal poświęconych przemijaniu i śmierci. Znajduje się tu także zegar z apartamentów papieskich zatrzymany w godzinie śmierci Jana Pawła II. W ostatniej, białej sali "Testament" na ścianach umieszczono około 3 tys. kartek z prośbami i podziękowaniami pielgrzymów odwiedzających grób Jana Pawła.

"Ścieżkami wielkiego papieża“

Ekspozycja stanowi istotne miejsce na pielgrzymkowym szlaku "ścieżkami wielkiego papieża“, a Muzeum jest ważnym punktem nie tylko na trasie turystycznej od Krakowa z Łagiewnikami i Wieliczką przez Kalwarię Zebrzydowską do Oświęcimia, ale również na pielgrzymkowej mapie Europy.

Oprócz ekspozycji stałej Muzeum planuje także wystawy czasowe o szerokim zakresie tematycznym, przedsięwzięcia edukacyjne i integracyjne różnych środowisk - ponadregionalnych, ponadpaństwowych, interdyscyplinarnych, a także wspieranie działalności naukowej m.in. poprzez organizację konferencji, sympozjów, seminariów.

Działalność Muzeum

Muzeum, dzięki swemu szerokiemu zakresowi działalności, ma szansę stać się pierwszym w Polsce interaktywnym ośrodkiem zachowującym dorobek Jana Pawła II, współpracującym z licznymi, rozproszonymi po całym świecie, izbami pamięci, muzeami i centrami myśli papieskiej.

Nowa placówka, jako miejsce otwarte, będzie też przestrzenią spotkań i dyskusji w duchu dobrze rozumianej tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Planowana jest organizacja warsztatów dla młodzieży, wieczorków literackich, a także spektakli teatralnych i prezentacji filmowych.

Rezerwacje biletów: tel. 33 823 35 55, e-mail: rezerwacja@domjp2.pl

Szczegóły na www.domjp2.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O Janie Pawle II na 4. kondygnacjach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.