O nacisku na wartości w przesłaniu Franciszka

(fot. EPA/PATRICK SEEGER)
PAP / psd

Grupy polityczne w PE pozytywnie oceniły przesłanie, jakie na specjalnej sesji w Strasburgu wygłosił we wtorek papież Franciszek. Niezależnie od afiliacji politycy wskazują na nacisk, jaki został położony na wartości, którymi powinna się kierować Europa.

"Sądzę, że to było bardzo zrównoważone przesłanie. Uważam, że papież chciał nam uświadomić, żebyśmy nie zapominali w tym dzisiejszym zabieganym świecie, w którym obsesyjnie szukamy możliwości wzrostu, o duchu życia, o kwestiach godności i rodzinie" - powiedział PAP szef Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE (EKR) Syed Kamall.

Jak wskazał, przemówienie Franciszka było bardzo ważne, jednak w Parlamencie Europejskim są ludzie, którzy zgodzą się z jego słowami, oraz tacy, którzy się z nim zupełnie nie zgadzają.

Odnosząc się do słów papieża w sprawie godności wynikającej z posiadania pracy, lider europejskich konserwatystów zaznaczył, że w PE wszyscy opowiadają się za tworzeniem miejsc pracy, jednak są różne polityczne drogi do osiągnięcia tego celu.

DEON.PL POLECA

"Ludzie z mojego spektrum politycznego będą mówić o potrzebie tworzenia realnych miejsc pracy, ludzie z drugiego bieguna politycznego będą chcieli wykreować więcej wirtualnych pieniędzy i sztucznych miejsc pracy. Jednak niezależnie od poglądów wszyscy w PE chcą więcej miejsc pracy" - ocenił Brytyjczyk.

Szef komisji spraw zagranicznych PE Elmar Brok z Europejskiej Partii Ludowej podkreślał z kolei, że najważniejsze w przesłaniu papieża były słowa odnoszące się do solidarności europejskiej i wartości chrześcijańskich. "Powinniśmy o nich pamiętać w tym budynku, powinniśmy pamiętać o wartościach, podejmując decyzje polityczne" - powiedział PAP niemiecki europoseł.

Jego zdaniem słowa papieża nie powinny być odbierane jako wskazówki dotyczące szczegółów rozwiązań przyjmowanych w Europie, ale jako wezwanie do pokoju, trzymania się razem, współpracy i wzajemnej pomocy.

Brok uważa, że przesłanie Franciszka przypomina nam również, że materializm nie jest wszystkim. "Dla mnie jako dla katolika kierującego się chrześcijańskimi wartościami było to bardzo znaczące" - oświadczył.

Również przewodniczący frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Gianni Pittella ocenił, że słowa papieża były przesłaniem prawdy, która ma obudzić Europę.

"To była historyczna chwila refleksji nad wartościami, które powinny wzbogacić Europę. To było przemówienie, które również miało kilka trudnych i poważnych wiadomości mających na celu obudzenie się Europy do pierwotnej i najważniejszej misji: powrotu do godności ludzkiej i podstawowych praw człowieka" - podkreślił w oświadczeniu włoski polityk.

W jego ocenie Europa jest tylko wtedy wierna swojej misji, jeśli nie koncentruje się jedynie na gospodarce, ale również na ludziach. "Europa jest wierna swojej misji, jeśli zdecydowanie walczy przeciwko dyskryminacji, z bezrobociem, fundamentalizmem i ekstremizmem" - zaznaczył.

Pittella podziękował papieżowi, że przypomniał europosłom o podstawowych wartościach, na jakich opiera się Europa, czyli o solidarności, pokoju i humanizmie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O nacisku na wartości w przesłaniu Franciszka
Komentarze (3)
R
RV
25 listopada 2014, 19:29
Polscy eurodeputowani o papieskiej wizycie Marek Jurek: „Był to wielki apel o powrót Europy przede wszystkim do swego powołania, bo nie chodzi tylko o tradycję. Ojciec Święty podkreślał, podobnie jak Jan Paweł II w Ecclesia in Europa, że chrześcijaństwo jest nie tylko przeszłością Europy, chociaż jest fundamentem naszej tradycji. Jest jednak przede wszystkim nadzieją Europy. Podkreślał, że Europa musi odzyskać tę zdolność zbudowania swojej przyszłości w przymierzu z chrześcijaństwem. Bardzo ważne też było podkreślenie znaczenia narodów jako fundamentu Europy. Powtarzał to, co Benedykt XVI mówił w Caritas in veritate, że w dzisiejszych czasach kryzysu państwo i naród stają się niezwykle ważnym elementem. Nie ma jedności europejskiej bez współpracy, w której poszczególne państwa artykułują potrzeby poszczególnych narodów, a z tego powstaje harmonia. Musi być otwarcie na to, co wspólne, ale to, co wspólne, możemy tworzyć tylko w dialogu, w którym to, co jest potrzebą każdego narodu, jest artykułowane. Moim zdaniem bardzo ważny był też apel do polityków, żeby nie uprawiali polityki technokratycznej, żeby nie popadali w ciasny ekonomizm, ale widzieli całość spraw, całość społeczeństwa, pamiętając o tym, że podstawową wspólnotą społeczną jest rodzina. I tu Papież jasno ukazał chrześcijańską wizję rodziny”. Tekst pochodzi ze strony http://pl.radiovaticana.va/news/2014/11/25/polscy_eurodeputowani_o_papieskiej_wizycie_/pol-837989 strony Radia Watykańskiego 
G
GN
25 listopada 2014, 19:27
R. Legutko: Wystąpienie bardzo dobre, ale… DODANE 2014-11-25 14:19 jdud Wystąpienie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim spotkało się z dobrym przyjęciem - ocenił polski europoseł prof. Ryszard Legutko. Dodał jednak, że pozostaje ono bez wpływu na prace europarlamentu, który w większości jest niechrześcijański, a nawet antychrześcijański. R. Legutko: Wystąpienie bardzo dobre, ale… ROMAN KOSZOWSKI /FOTO GOŚĆ Ryszard Legutko - Parę osób nie przyszło, trochę „naładowani” przyszli komuniści z tęczowymi szalikami. Kiedy papież mówił o kwestiach społecznych, bili brawo. Gdy mówił o rodzinie, nie reagowali. Część Skandynawów patrzyła drwiąco, nie biła brawo, nie wstawała z miejsc - relacjonuje eurodeputowany. Jego zdaniem, przemówienie było bardzo dobre, ale wyważone. - O cywilizacji życia, o zabijaniu dzieci nienarodzonych papież mówił, ale nie bardzo mocno, nie bardzo stanowczo, bo to wywołałoby wrogą reakcję. Nie mówił o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, bo wtedy zareagowaliby ci „szalikowcy” - powiedział prof. Legutko serwisowi gosc.pl. - Mimo wielkiej atencji, z jaką odnosił się do papieża przewodniczący PE Martin Schulz, wystąpienie to nie ma żadnego wpływu na prace Parlamentu Europejskiego, który w większości jest niechrześcijański, a nawet antychrześcijański - zauważył profesor.
E
ESSE
25 listopada 2014, 19:25
Całość na żywo transmitowana w TV Trwam I Radio Maryja i nadal do zobaczenia na ich portalach. Widać też szkołę papieża Benedykta XVI w tym wystąpieniu papieża Franciszka - np. antropologia, ekologia człowieka A DEON JAK ZWYKLE - O KK PODAJE ZA PAP