O tożsamości narodowej i europejskiej integracji

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Wkład chrześcijan w tożsamość narodową i w integrację europejską to temat rozpoczętego dziś w Belgradzie dorocznego spotkania Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK).

Pierwsza z tych organizacji zrzesza episkopaty katolickie, a druga inne wyznania chrześcijańskie naszego kontynentu. Spotkanie potrwa do niedzieli 20 lutego. Jego gospodarzem jest abp Stanislav Hočevar. Metropolita serbskiej stolicy jest przewodniczącym Międzynarodowej Konferencji Episkopatu śś. Cyryla i Metodego, do której należą katoliccy biskupi Macedonii, Czarnogóry i Serbii z Kosowem.

„Miasto Belgrad znajduje się na granicy Wschodu i Zachodu – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Hočevar. – Tu w ciągu dziejów miały miejsce liczne kontakty między kulturami wschodnimi i zachodnimi. Nasza diecezja, nasza konferencja biskupów i inne episkopaty z sąsiedztwa Serbii prowadzą trzyletnie przygotowania do roku 2013. Będziemy wtedy obchodzili 1700-lecie edyktu mediolańskiego, który położył kres prześladowaniom chrześcijan w cesarstwie rzymskim, oraz 1150. rocznicę misji świętych braci Cyryla i Metodego. Dali nam oni autentyczną kulturę chrześcijańską. Aby godnie uczcić te wydarzenia, pierwszy rok przygotowań poświęciliśmy dialogowi. Pragniemy być do dyspozycji wspomnianego Wspólnego Komitetu i właśnie tutaj, pomiędzy Wschodem a Zachodem, prowadzić dialog o tożsamości narodowej i wyznaniowej ludów Europy. Chcemy też zobaczyć, jak wspierać jak najlepiej współpracę, pojednanie i pokój w Europie”.

DEON.PL POLECA

Na belgradzkim spotkaniu temat tożsamości narodowej i europejskiej integracji omawia się w czterech aspektach: wolności religijnej, ekumenizmu, kryzysu gospodarczego i pokoju. Przedstawienie dwóch z nich powierzono należącym do Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy i Konferencji Kościołów Europejskich Polakom. Ekumenizmem zajęła się Joanna Matuszewska, teolog z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, a kryzysem gospodarczym – ks. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Inne przewidziane tematy to obecność Cyganów na wschodzie Europy i dialog chrześcijańsko-muzułmański na naszym kontynencie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O tożsamości narodowej i europejskiej integracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.