O wysiłkach i błędach Watykanu ws. pedofilii

(fot. Foter / CC BY-SA 2.0)
PAP / kn

Komitet ONZ Przeciwko Torturom uznał w piątek wysiłki Watykanu w walce z pedofilią i zarazem zwrócił się o szczegółowe informacje na temat konkretnych przypadków nadużyć. Genewski komitet zarekomendował Stolicy Apostolskiej dalsze działania i wytknął błędy.

W końcowych uwagach na temat przestrzegania przez Stolicę Apostolską konwencji ONZ o zakazie stosowania tortur Komitet odniósł się do kwestii pedofilii, do której - jak się zauważa - nie ma żadnego odniesienia w samym tym dokumencie. O uznanie pedofilii za tortury apelowały wcześniej do Komitetu stowarzyszenia ofiar księży pedofilów.
Komitet analizując przedstawiony watykański raport nie stwierdził naruszenia konwencji. Odnotował natomiast, że Stolica Apostolska nie zdołała doprowadzić, aby przypadki seksualnego wykorzystywania były zgłaszane policji. Wśród błędów postępowania strony kościelnej wymieniono przenoszenie księży-sprawców takich czynów do innych miejsc, by uniknęli postępowania dyscyplinarnego. Oenzetowska agenda zarzuciła też Stolicy Apostolskiej, że nie podjęła starań, by ofiary księży pedofilów otrzymały "odpowiednie" zadośćuczynienie.
W reakcji na te zarzuty Watykan oświadczył, że przyjmuje do wiadomości rekomendacje i poważnie je rozważy. 
W komunikacie wydanym przez Watykan, w którym zawarto syntezę wniosków Komitetu ONZ, poinformowano, że uznaje on podjęte w dobrej wierze przez Stolicę Apostolską wysiłki we wprowadzaniu reform na rzecz "zapobiegania seksualnemu wykorzystywaniu, wypłacania odszkodowania jego ofiarom i otaczania ich opieką oraz leczenia".
Eksperci genewskiego Komitetu przyznali, że Stolica Apostolska i katolickie diecezje oraz zgromadzenia "podjęły istotne wysiłki, by zapobiegać seksualnemu wykorzystywaniu nieletnich i innych".
Stolica Apostolska w swojej osobnej nocie położyła nacisk na wnioski Komitetu, że wiele diecezji i zgromadzeń religijnych wypłaciło odszkodowania ofiarom. Zarazem Watykan zwrócił uwagę na to, że strona oenzetowska nie odnotowała w swych końcowych wnioskach, iż kwota wypłacona ofiarom w USA sięgnęła 2,5 miliarda dolarów, a archidiecezja w Dublinie wyłożyła na ten cel ponad 20 milionów euro.
W reakcji na wnioski końcowe Watykan oświadczył, że potępia seksualne wykorzystywanie jako "ciężkie przestępstwo i poważne naruszenie ludzkiej godności". Ponadto Stolica Apostolska zaznaczyła, że choć Komitet nie stwierdził w konkluzjach, iż gwałt bądź seksualne wykorzystywanie przez jednostki, a nie państwa, stanowi torturę lub okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie, to mimo to wiele z jego obserwacji właśnie odnosiło się do kwestii nadużyć seksualnych. 
Poza tym Watykan wskazał, że uwagi Komitetu sugerują, iż wszyscy księża sprawujący posługę na świecie pośrednio, z prawnego punktu widzenia podlegają Watykanowi. Przypomniano, że stwierdzenia takiego nie ma nawet w poprawkach, wprowadzonych niedawno przez Stolicę Apostolską.
Po raz drugi w ostatnich miesiącach Watykan musiał wytłumaczyć się ze skandalu pedofilii w Kościele na forum ONZ. W styczniu druzgocący dla Stolicy Apostolskiej raport ogłosił oenzetowski Komitet ds. Praw Dziecka, który postawił jej poważne zarzuty wieloletniego lekceważenia skali nadużyć i brak odpowiedniej reakcji na te przestępstwa, popełniane przez przedstawicieli duchowieństwa. Sprawa ta doprowadziła do ostrego starcia między Watykanem a genewskim Komitetem ds. Praw Dziecka.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O wysiłkach i błędach Watykanu ws. pedofilii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.