O wzywaniu imienia Pana Boga nadaremno

O wzywaniu imienia Pana Boga nadaremno
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Drugie przykazanie nakazuje nam szanować imię Boże i czcić je, wymawiać je tylko po to, by je błogosławić, wychwalać i uwielbiać - mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnia w katedrze poznańskiej poszczególne przykazania Dekalogu.

W homilii nt. przykazania "Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego nadaremno" abp Gądecki poruszył zagadnienie wzywania imienia Bożego, czczenia go i znieważania. Podkreślił, że z biblijnego spojrzenia na Boga wypływał obowiązek szacunku dla Jego imienia, które określało Go jako istotę świętą, czyli doskonałą pod każdym względem, potężną, mądrą, wszystkowiedzącą, sprawiedliwą, życzliwą ludziom, miłującą Lud Boży i miłosierną.

Metropolita poznański wyjaśnił, z czego wziął się zwyczaj zaprzestania wymawiania imienia Bożego przez Żydów i zauważył, iż dla chrześcijan bojaźń Boża nie zabrania wypowiadania imienia Boga, byleby tylko dokonywało się to z szacunkiem i miłością, dla osiągnięcia prawdziwego dobra.

DEON.PL POLECA

- Pozytywne wyjaśnienie treści drugiego przykazania znajdziemy w modlitwie Ojcze nasz. W Modlitwie Pańskiej mówimy: "Święć się imię Twoje" - zauważył abp Gądecki. - Święcić imię Boże oznacza tyle, co poznać i czcić Boga takim, jakim On jest w rzeczywistości, takim, jakim sam się nam objawił, a więc jako nieskończony, niepojęty, niewyrażalny, wieczny, większy niż ludzkie pragnienia, zdolny fascynować a jednocześnie nieskończenie bliski, drogi, pozostający w stanie zażyłości i przyjaźni z człowiekiem - mówił metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnił słuchaczom, że używane w języku polskim słowo "nadaremno", w języku Biblii oznacza "w celu uskuteczniania kłamstwa". - Poprawniej można wyrazić tę samą myśl słowami: "Nie wzywaj imienia Pana, Boga twego bez potrzeby", "Nie narażaj imienia Pana, twojego Boga, na znikomość" - mówił abp Gądecki. - Nie chodzi więc tu jedynie o lekkomyślne wypowiadanie na głos imienia Bożego, ile raczej o wskazanie, że każdy grzesznik obraża imię Boże - zaznaczył metropolita poznański.

Zastanawiając się na przejawami nadużywania imienia Bożego, abp Gądecki wymienił grzech niepotrzebnego przysięgania, bluźnierstwa, przekleństwa, krzywoprzysięstwa i wiarołomstwa.

- W obecnych czasach drugie przykazanie jest najczęściej kojarzone z niepotrzebnym wzywaniem Boga w sprawach błahych, z codziennymi okrzykami "O Jezu!", "O Boże!". Chociaż te odezwania są świadectwem jakiejś więzi, być może nieuświadomionej, mechanicznie dziedziczonej z Bożym imieniem, to jednak lepiej ich unikać - mówił abp Gądecki.

- Imię Boże jest wymawiane nadaremno, kiedy nie pragnie się przez to osiągnąć żadnego dobra. Takim nieodpowiednim posługiwaniem się byłoby wymawianie go bez szacunku i miłości, przyzywanie Boga do błahych spraw, bez pragnienia zmiany życia, bez pragnienia osiągnięcia jakiegoś dobra - zaznaczył metropolita poznański.

Przewodniczący Episkopatu przekonywał także, iż politycy powinni oszczędniej odwoływać się do Boga i chrześcijaństwa, a w zamian za to żyć i działać po chrześcijańsku. - Odwiedzanie biskupów przed wyborami, jeśli nie towarzyszą temu chrześcijańskie decyzje, ma cechy "nabierania" wyborców wierzących. Sporo też samooszukiwania się w tym, gdy polityk nie widzi sprzeczności między podawaniem się za katolika, a dopuszcza się kwestionowania prawa Kościoła do moralnej oceny polityki - zauważył abp Gądecki.

- Podobnie wygląda sprawa z wybiórczym powoływaniem się na naukę Kościoła. Lewica np. powołuje się na chrześcijaństwo w sprawach socjalnych, np. broniąc morderców przed karą śmierci, a przeczy chrześcijaństwu, sprzyjając aborcji bądź też osłabiając rodzinę - mówił abp Gądecki.

- Drugiemu przykazaniu sprzeciwia się bluźnierstwo. Polega ono na wypowiadaniu, wewnętrznie lub zewnętrznie, słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań przeciwko Bogu, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego - mówił dalej abp Gądecki. - Częstym i oczywistym grzechem przeciw drugiemu przykazaniu jest lżenie Boga i wiary na różne sposoby. Celują w tym zlaicyzowane media, choć swój udział mają w tym także zawodowi ateiści i ludzie podający się za rzeczników opacznie rozumianej wolności słowa - zaznaczył metropolita poznański.

Katechez abp. Gądeckiego na temat Dekalogu, głoszonych w poznańskiej katedrze, można słuchać na całym świecie przez Internet za pośrednictwem Radia Emaus.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O wzywaniu imienia Pana Boga nadaremno
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.