Obawy Watykanu o pokój w Ziemi Świętej

(fot. shutterstock.com)
Radio Watykańskie / psd

Ojciec Święty wzywa władze izraelskie i palestyńskie, aby pamiętając o tym, że ich narody potrzebują pokoju, odważnie prowadziły dialog. Winny one dążyć do pojednania i pokoju, bo innej drogi po prostu nie ma. Stolica Apostolska jest poważnie zaniepokojona, że rozwiązanie przewidujące istnienie w Ziemi Świętej dwóch państw, może się nie udać. Impas rozmów pokojowych, prowokacyjna retoryka, akty terroru i jednostronne działania podważają bowiem wysiłki, by wznowić dialog prowadzący do ugody - powiedział 18 kwietnia w Nowym Jorku stały obserwator watykański przy ONZ abp Bernardito Auza.

Przemawiał on w czasie otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa nt. sytuacji na Bliskim Wschodzie z uwzględnieniem kwestii palestyńskiej. Podkreślił, że za jej najlepsze rozwiązanie Stolica Apostolska uważa istnienie obok siebie dwóch państw: Izraela i Palestyny.

Dyplomata papieski przypomniał, że Franciszek potwierdził to stanowisko podczas swej wizyty w Ziemi Świętej w przemówieniu na lotnisku w Tel Awiwie. Opowiedział się wówczas zarówno za powszechnym uznaniem prawa Izraela do istnienia, jak też za utworzeniem suwerennego państwa palestyńskiego. A w Betlejem powiedział do władz Palestyny: "Nadszedł czas, aby wszyscy zdobyli się na odwagę wielkoduszności i kreatywności w służbie dobra, na odwagę pokoju, opierającego się na uznaniu przez wszystkich prawa obu państw do istnienia w granicach uznanych na arenie międzynarodowej".

DEON.PL POLECA

Nawiązując do umowy watykańsko-palestyńskiej, która w pełni weszła w życie 2 stycznia br., abp Auza stwierdził: "Stolica Apostolska ma nadzieję, że porozumienie to może stanowić przykład dialogu i współpracy, szczególnie w innych krajach arabskich czy o większości muzułmańskiej".

Mówca wspomniał też o sytuacji w Libanie, gdzie uchodźcy stanowią już blisko jedną czwartą ludności. Wezwał społeczność międzynarodową do wspólnych działań politycznych, by zahamować szerzenie się fundamentalizmu i ekstremizmu, siejących terror w wielu krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i innych części świata. Wskazał, że trzeba wykorzeniać jego przyczyny, a zwierzchnicy religijni winni uczyć swych współwyznawców, że przemocy nie można usprawiedliwiać wiarą.

Ponadto abp Auza ponowił w Radzie Bezpieczeństwa apel Stolicy Apostolskiej do wspólnoty międzynarodowej w obronie chrześcijan oraz innych grup religijnych i etnicznych, które są na Bliskim Wschodzie dyskryminowane, prześladowane i mordowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obawy Watykanu o pokój w Ziemi Świętej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.