Obchody 73. rocznicy zagłady getta kieleckiego

Obchody 73. rocznicy zagłady getta kieleckiego
(fot. Krzysztof Belczyński / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

Msza św. w intencji ofiar i spotkanie modlitewne przy pomniku Menora złożą się na obchody 73. rocznicy zagłady getta kieleckiego, które odbędą się 23 sierpnia br. w Kielcach.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji ofiar getta kieleckiego, która odbędzie się w kościele św. Franciszka w Kielcach podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 12.

Po liturgii, około godz. 13.00, pod pomnikiem Menora (Al. IX Wieków Kielc) uczestnicy modlić się będą słowami psalmów, odmówiony zostanie Kadisz.

DEON.PL POLECA

Przypomniany zostanie także przebieg tragicznych wydarzeń. Pamięcią modlących objęci będą również Polacy, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

W marcu 1940 roku Kielce zamieszkiwało ponad 25 tys. Żydów. 12 kwietnia 1941 roku dotarł tu transport około tysiąca Żydów z Wiednia. Kieleckie getto, jedno z 400 na ziemiach polskich, utworzono 1 kwietnia 1941 roku na mocy rozporządzenia niemieckiego starosty miejskiego z 31 marca 1941 roku. Jego teren zajmował 0,46 km kw., co stanowiło około 1,1 proc. ówczesnego obszaru miasta. Znajdowało się tam 500 budynków mogących pomieścić 15 tys. osób.

Getto od miasta oddzielały zasieki z drutu kolczastego i gdzieniegdzie drewniany płot. Oficjalna racja żywnościowa na jedną osobę wynosiła 130 gramów chleba na dwa dni. W ciągu roku z głodu, chorób i wycieńczenia zmarło około 4 tys. ludzi.

W dniach 20-24 sierpnia 1942 roku Niemcy zamordowali 21 tys. ludzi w obozie zagłady w Treblince, a 1500 na ulicach Kielc. Wojnę przeżyło około 400 osób pochodzenia żydowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 73. rocznicy zagłady getta kieleckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.