Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej
Prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz parlamentarzyści i członkowie korpusu dyplomatycznego będą towarzyszyć rodzinom ofiar w państwowych i religijnych obchodach pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Odbędą się one 9, 10 i 11 kwietnia w Warszawie, Krakowie, Smoleńsku i Katyniu. Ofiary katastrofy zostaną też uczczone w innych miastach Polski.
W państwowych i kościelnych obchodach nie wezmą udziału prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz parlamentarzyści tej partii, którzy zaplanowali własne uroczystości.
W sobotę 9 kwietnia w związku z pierwszą rocznicą katastrofy lotniczej do Smoleńska i Katynia uda się małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska. Towarzyszyć jej będzie delegacja rodzin ofiar katastrofy.
10 kwietnia o godz. 8.41, w godzinie katastrofy, prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz złożą wieńce i zapalą znicze w katedrze polowej WP, przed tablicą upamiętniającą ofiary tragicznego lotu.
Główne uroczystości państwowe pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się o godz. 10.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, pod pomnikiem ofiar. Wezmą w nich udział prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rodziny ofiar.
O godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Weźmie w nim udział prezydent Bronisław Komorowski. Koncert organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
11 kwietnia w Katyniu i Smoleńsku spotkają się prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.
Religijne obchody uczczenia katastrofy smoleńskiej rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 7.27 na Lotnisku Wojskowym Okęcie, z którego rok wcześniej w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska. Na płycie lotniska zostanie odprawione nabożeństwo ekumeniczne z wyłącznym udziałem rodzin i najbliższych ofiar katastrofy.
O godz. 10.00 w Krakowie Mszy św. w intencji zmarłej pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy przewodniczyć będzie w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Centralnym punktem kościelnych obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej będzie uroczysta Msza św. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Mszy św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy o godz. 13.00 przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uczestniczyć w niej będą rodziny tragicznie zmarłych, a na zaproszenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski również biskupi z całej Polski. Na Mszę św. przybędzie prezydent Bronisław Komorowski. Obecni będą też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego.
O godz. 18.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. za zmarłego tragicznie bp. Tadeusza Płoskiego i wszystkich wojskowych, którzy zginęli w katastrofie.
Prawo i Sprawiedliwość zamierza w rocznicę katastrofy zorganizować własne uroczystości, gdyż Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie weźmie udziału w obchodach oficjalnych.
10 kwietnia o godz. 8.00 prezes PiS będzie uczestniczył w Mszy św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.
Następnie pojawi się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie pomodli się za ofiary katastrofy. O godz. 12.00 Jarosław Kaczyński wraz z członkami klubu parlamentarnego PiS planują wizytę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, po zakończeniu tam państwowych obchodów rocznicy smoleńskiej.
Z kolei po godz. 14.00 prezes PiS i parlamentarzyści jego partii udadzą się do Sali Kongresowej na inaugurację ruchu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem, jak każdego dziesiątego dnia miesiąca, Jarosław Kaczyński będzie uczestniczył w Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, skąd zaplanowano przemarsz przed Pałac Prezydencki.
W kościele akademickim pw. św. Anny w Warszawie przygotowywany jest pomnik-epitafium, mający upamiętnić ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Jego projekt opracował Łukasz Krupski, student ASP, syn zmarłego w katastrofie lotniczej Janusza Krupskiego, znanego opozycjonisty w PRL, a później zastępcy prezesa IPN oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Represjonowanych.
Pomnik ten zostanie zainstalowany w kaplicy Matki Bożej Loretańskiej, gdzie znajduje się epitafium katyńskie oraz krzyż przeniesiony we wrześniu sprzed Pałacu Prezydenckiego. Epitafium autorstwa Łukasza Krupskiego będzie w integralny sposób łączyć się z epitafium na cześć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Odsłonięcie tego pomnika odbędzie się po 10 kwietnia, niezależnie od obchodów pierwszej rocznicy katastrofy.
10 kwietnia i w dniach późniejszych ofiary tragicznego lotu zostaną uczczone także w kilku innych miastach w całej Polsce.
Skomentuj artykuł