Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie

Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie
Wigilijna Msza Święta w Dżakarcie, Indonezja (fot. EPA/MAST IRHAM)
10 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Choinka, wieczerza wigilijna, kolędy i nocne wyjście na pasterkę to dobrze nam znane nasze rodzime tradycje związane z Świętami Bożego Narodzenia. Jak natomiast wyglądają swięta u naszych bliższych lub dalszych sąsiadów? Radio Watykańskie przygotowało przegląd wydarzeń towarzyszących Świętom w różnych zakątkach świata.

Indonezja, Sri Lanka, Chiny, Ziemia Święta, Wielka Brytania, Wietnam

Ponad 80 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa ochrania uroczystości wigilii Bożego Narodzenia w Indonezji. W tym największym muzułmańskim kraju świata chrześcijanie muszą prosić o pozwolenie na każdorazowe sprawowanie nabożeństw we własnych miejscach kultu. Wspólnoty, które nie uzyskują pozwolenia na liturgię, modlą się na ulicach i chodnikach przed zamkniętymi kościołami. Władze Zachodniej Jawy nalegały np., by katolicy i protestanci odwołali tegoroczne uroczystości. Wyznawcy Chrystusa nie zgodzili się na taki dyktat i zażądali od władz zapewnienia bezpieczeństwa i równego traktowania wszystkich wierzących Indonezyjczyków. W wielu miejscach kraju wspólnoty chrześcijańskie otrzymały pogróżki od muzułmańskich fundamentalistów i terrorystów, stąd środki bezpieczeństwa w tym roku są nadzwyczajne.

Niezwykłą inicjatywę bożonarodzeniową podjęli katolicy w Sri Lance. By 7 tys. więźniów mogło wrócić do domów na święta, powstał specjalny katolicki fundusz. Opłacono z niego drobne kary pieniężne, najczęściej nie większe niż 10-13 dolarów. Takie kary stosuje się za niewielkie przewinienia młodych ludzi. Ich rodzin jednak nie stać na zapłatę mandatów. Katolicka kampania objęła wszystkie diecezje w kraju i spotkała się z dużym echem wśród chrześcijan Sri Lanki.

Z kolei w Chinach Boże Narodzenie w wielu rejonach ma śnieżną oprawę i jest zwykłym dniem pracy. Na północy kraju temperatura spadła do minus 30 stopni i wielu katolikom siarczysty mróz towarzyszy tegorocznej Pasterce. W całym kraju panuje świąteczna atmosfera. Mieszkańcy Chin entuzjastycznie przyjęli z Zachodu tradycję Bożego Narodzenia. Liczbę chrześcijan szacuje się na 4 proc. ludności i zapewne tylko ta grupa zdaje sobie sprawę z prawdziwego znaczenia świąt. Wiele rodzin miejskich spotyka się dziś na świątecznej kolacji w gronie najbliższych i wymienia prezenty. Do najmłodszych Chińczyków przychodzi wieczorem Dun Che Lao Ren – odpowiednik św. Mikołaja. Specjalnie dla niego skopiowano fińską wioskę Rovaniemi i to właśnie tam chińskie dzieci pisały listy z prośbą o prezenty. Natomiast młodzież bawi się dziś na dyskotekach i wspólnym śpiewaniu.

Dzięki izraelskim ułatwieniom w ruchu granicznym 500 chrześcijan ze Strefy Gazy modliło się dziś w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Specjalnie dla Palestyńczyków otwarto przejścia graniczne. Na terenie kontrolowanym przez bojowników Hamasu mieszka ok. 3,5 tys. wyznawców Chrystusa. Jest to niewielka wspólnota w półtoramilionowej społeczności muzułmańskiej. Do tej pory nie zawsze udawało się wiernym dotrzeć do Betlejem. Wczoraj ulicami tego miasteczka przeszedł marsz dzieci. Kilkaset z nich zjechało z całej Ziemi Świętej, zarówno z rodzin muzułmańskich, jak i chrześcijańskich, by razem wezwać polityków do zburzenia murów i budowania pokoju. Inicjatywę tę po raz trzeci zorganizowała Fundacja Jana Pawła II z Betlejem.

Natomiast bardzo smutne Boże Narodzenie będzie w tym roku w Wielkiej Brytanii. Ponad 5 mln Anglików spędzi wigilię w samotności w towarzystwie komputera. W tym roku po raz pierwszy prawdopodobnie więcej osób spędzi święta w wirtualnym świecie internetu, niż wybierze się do kościoła na bożonarodzeniową liturgię. Badania aktywności internetowej mieszkańców wysp brytyjskich wykazują niepokojące tendencje, ponieważ coraz więcej osób wykorzystuje czas świąteczny na buszowanie w sieci, zamiast świętowania z rodziną. Natomiast jutro Brytyjczycy wybiorą się na świąteczny shopping, który potrwa kilka dni. W tym roku na wyprzedażach kupcy spodziewają się, że wydatki mieszkańców Wysp będą rekordowe.

Z kolei Kościół w Wietnamie w centrum tegorocznych świąt postawił ubogich. Na uroczyste liturgie zaproszono dzieci ulicy, sieroty, chorych na AIDS, osoby samotne i ubogich. Arcybiskup Hanoi Pierre Nguyên Van Nhon spotkał się z nimi w stołecznej katedrze i przypomniał, że ich obecność winna pobudzać całe społeczeństwo do przejrzenia i zaangażowania na rzecz najbiedniejszych. Metropolita Hanoi rozdał im prezenty świąteczne. Przypomniał również, że ubodzy nie powinni nigdy czuć się nieużytecznymi społecznie. Podobne inicjatywy zorganizowała Caritas w całym Wietnamie. W dawnym Sajgonie w uroczystościach Bożego Narodzenia wzięło udział 4,5 tys. niepełnosprawnych. Wolontariusze odwiedzili też ośrodki dla chorych m.in. na trąd oraz sierocińce. Jednym z najczęstszych wietnamskich prezentów bożonarodzeniowych roznoszonych przez katolików ubogim były w tym roku lekarstwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.