Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie

Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie
Wigilijna Msza Święta w Dżakarcie, Indonezja (fot. EPA/MAST IRHAM)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Choinka, wieczerza wigilijna, kolędy i nocne wyjście na pasterkę to dobrze nam znane nasze rodzime tradycje związane z Świętami Bożego Narodzenia. Jak natomiast wyglądają swięta u naszych bliższych lub dalszych sąsiadów? Radio Watykańskie przygotowało przegląd wydarzeń towarzyszących Świętom w różnych zakątkach świata.

Indonezja, Sri Lanka, Chiny, Ziemia Święta, Wielka Brytania, Wietnam

Ponad 80 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa ochrania uroczystości wigilii Bożego Narodzenia w Indonezji. W tym największym muzułmańskim kraju świata chrześcijanie muszą prosić o pozwolenie na każdorazowe sprawowanie nabożeństw we własnych miejscach kultu. Wspólnoty, które nie uzyskują pozwolenia na liturgię, modlą się na ulicach i chodnikach przed zamkniętymi kościołami. Władze Zachodniej Jawy nalegały np., by katolicy i protestanci odwołali tegoroczne uroczystości. Wyznawcy Chrystusa nie zgodzili się na taki dyktat i zażądali od władz zapewnienia bezpieczeństwa i równego traktowania wszystkich wierzących Indonezyjczyków. W wielu miejscach kraju wspólnoty chrześcijańskie otrzymały pogróżki od muzułmańskich fundamentalistów i terrorystów, stąd środki bezpieczeństwa w tym roku są nadzwyczajne.

Niezwykłą inicjatywę bożonarodzeniową podjęli katolicy w Sri Lance. By 7 tys. więźniów mogło wrócić do domów na święta, powstał specjalny katolicki fundusz. Opłacono z niego drobne kary pieniężne, najczęściej nie większe niż 10-13 dolarów. Takie kary stosuje się za niewielkie przewinienia młodych ludzi. Ich rodzin jednak nie stać na zapłatę mandatów. Katolicka kampania objęła wszystkie diecezje w kraju i spotkała się z dużym echem wśród chrześcijan Sri Lanki.

DEON.PL POLECA

Z kolei w Chinach Boże Narodzenie w wielu rejonach ma śnieżną oprawę i jest zwykłym dniem pracy. Na północy kraju temperatura spadła do minus 30 stopni i wielu katolikom siarczysty mróz towarzyszy tegorocznej Pasterce. W całym kraju panuje świąteczna atmosfera. Mieszkańcy Chin entuzjastycznie przyjęli z Zachodu tradycję Bożego Narodzenia. Liczbę chrześcijan szacuje się na 4 proc. ludności i zapewne tylko ta grupa zdaje sobie sprawę z prawdziwego znaczenia świąt. Wiele rodzin miejskich spotyka się dziś na świątecznej kolacji w gronie najbliższych i wymienia prezenty. Do najmłodszych Chińczyków przychodzi wieczorem Dun Che Lao Ren – odpowiednik św. Mikołaja. Specjalnie dla niego skopiowano fińską wioskę Rovaniemi i to właśnie tam chińskie dzieci pisały listy z prośbą o prezenty. Natomiast młodzież bawi się dziś na dyskotekach i wspólnym śpiewaniu.

Dzięki izraelskim ułatwieniom w ruchu granicznym 500 chrześcijan ze Strefy Gazy modliło się dziś w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Specjalnie dla Palestyńczyków otwarto przejścia graniczne. Na terenie kontrolowanym przez bojowników Hamasu mieszka ok. 3,5 tys. wyznawców Chrystusa. Jest to niewielka wspólnota w półtoramilionowej społeczności muzułmańskiej. Do tej pory nie zawsze udawało się wiernym dotrzeć do Betlejem. Wczoraj ulicami tego miasteczka przeszedł marsz dzieci. Kilkaset z nich zjechało z całej Ziemi Świętej, zarówno z rodzin muzułmańskich, jak i chrześcijańskich, by razem wezwać polityków do zburzenia murów i budowania pokoju. Inicjatywę tę po raz trzeci zorganizowała Fundacja Jana Pawła II z Betlejem.

Natomiast bardzo smutne Boże Narodzenie będzie w tym roku w Wielkiej Brytanii. Ponad 5 mln Anglików spędzi wigilię w samotności w towarzystwie komputera. W tym roku po raz pierwszy prawdopodobnie więcej osób spędzi święta w wirtualnym świecie internetu, niż wybierze się do kościoła na bożonarodzeniową liturgię. Badania aktywności internetowej mieszkańców wysp brytyjskich wykazują niepokojące tendencje, ponieważ coraz więcej osób wykorzystuje czas świąteczny na buszowanie w sieci, zamiast świętowania z rodziną. Natomiast jutro Brytyjczycy wybiorą się na świąteczny shopping, który potrwa kilka dni. W tym roku na wyprzedażach kupcy spodziewają się, że wydatki mieszkańców Wysp będą rekordowe.

Z kolei Kościół w Wietnamie w centrum tegorocznych świąt postawił ubogich. Na uroczyste liturgie zaproszono dzieci ulicy, sieroty, chorych na AIDS, osoby samotne i ubogich. Arcybiskup Hanoi Pierre Nguyên Van Nhon spotkał się z nimi w stołecznej katedrze i przypomniał, że ich obecność winna pobudzać całe społeczeństwo do przejrzenia i zaangażowania na rzecz najbiedniejszych. Metropolita Hanoi rozdał im prezenty świąteczne. Przypomniał również, że ubodzy nie powinni nigdy czuć się nieużytecznymi społecznie. Podobne inicjatywy zorganizowała Caritas w całym Wietnamie. W dawnym Sajgonie w uroczystościach Bożego Narodzenia wzięło udział 4,5 tys. niepełnosprawnych. Wolontariusze odwiedzili też ośrodki dla chorych m.in. na trąd oraz sierocińce. Jednym z najczęstszych wietnamskich prezentów bożonarodzeniowych roznoszonych przez katolików ubogim były w tym roku lekarstwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.