Ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele wśród tematów Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze

Ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele wśród tematów Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze
(fot. episkopat.pl)
KAI / df

Jednym z ważnych tematów podejmowanych na Jasnej Górze podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski jest ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele. Problematykę przedstawi abp Wojciech Polak, Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. - Zachęcamy bardzo mocno wszystkie osoby, żeby zgłaszały swoją krzywdę Kościołowi, żeby miały odwagę. Coraz lepiej jesteśmy przygotowani, by przyjmować te zgłoszenia i kompetentnie pomagać skrzywdzonym - podkreśla Prymas Polski.

- Spotkanie biskupów to okazja, by wskazać co do tej pory, w ciągu ostatnich 10 lat, udało się wypracować - mówi abp Wojciech Polak, mając na uwadze wskazania i wytyczne Konferencji Episkopatu, program prewencyjny, który został już opracowany we wszystkich diecezjach. - Konieczna jest oczywiście jego rewizja i wdrażanie dalej - zauważa.

Prymas przekaże również informacje o funkcjonowaniu Biura Delegata, które znajduje się w Warszawie oraz o Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, której celem jest m.in. prowadzenie działalności na rzecz ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, a także pomoc ofiarom takiego wykorzystywania.

- Trzeba wskazać na konieczność budowania struktur i delegatów - duszpasterzy. Mamy już pierwsze doświadczenia, jak choćby to krakowskie, spotkań z osobami skrzywdzonymi, wspólnej modlitwy i refleksji, też pewnych grup wsparcia, jaką zaproponowała wspólnota „Zranieni w Kościele” - mówi abp Polak. Dodaje, że chodzi też o osoby, które dopuszczają się przestępstw, „by w strukturach kościelnych nie zabrakło tych, którzy czuwają nad programem resocjalizacji koniecznym dla przestępców”.

DEON.PL POLECA

- Naszym obowiązkiem dotyczącym ochrony dzieci i młodzieży jest możliwie szybkie i bezwzględne osądzenie sprawców i to zawsze jest priorytet przy jednoczesnym budowaniu całościowej prewencji – podkreśla.

W ocenie Prymasa Polski czeka nas jeszcze w tym obszarze wiele pracy: „dostajemy też konkretne podpowiedzi do systemowej pracy, jak choćby ostatnie watykańskie vademecum wydane przez Kongregację Nauki Wiary, nad którym też chcemy się pochylić, choć to nie są nowe prawa, je także mamy w naszych wytycznych, ale one są bardzo szczegółowo opisane i służą dużą pomocą.

Na pytanie, o jakiej skali przypadków mówimy, abp Polak odpowiada, że wciąż mówimy o tym, co udało nam się w 2019 r. zebrać i przedstawić. – Trzeba mieć świadomość, że każde z takich wydarzeń jak widzieliśmy w ostatnich latach, kryzys spowodowany pierwszym czy teraz drugim filmem braci Sekielskich, powoduje to, że kolejne osoby się zgłaszają, ujawniają się – zauważył ks. Prymas. „Zachęcamy zresztą bardzo mocno do tego, żeby zgłaszały swoją krzywdę Kościołowi, żeby miały odwagę, coraz lepiej jesteśmy przygotowani, by przyjmować te zgłoszenia i kompetentnie im pomagać”, twierdzi abp Polak.

Podkreśla, że po drugim filmie, wszystkim ukazanym w nim osobom skrzywdzonym, została zaoferowana przez Fundację św. Józefa konkretna pomoc. – Mamy już konkretną strukturę, która może wyjść z pomocą także do takich osób, nawet wskazanych publicznie – mówi.

Arcybiskup zauważa, że nie jest to sytuacja nowa dla Kościoła, bo od dawna działa Centrum Ochrony Dziecka koordynowane przez o. Adama Żaka.

- W każdej diecezji, pomimo pandemii, bo fundacja została zarejestrowana na początku roku, mamy wyznaczonego już koordynatora fundacji, do którego zadań należy właśnie bezpośrednia troska o osoby skrzywdzone - wskazuje Prymas.

Dodaje, że tworzone są też grupy eksperckie, zarówno w Centrum Ochrony Dziecka, jak i na poziomie akademickim, bo kolejna grupa ukończyła rok studiów podyplomowych z ochrony dzieci i młodzieży, po to, by pomagać w sposób kompetentny.

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele wśród tematów Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.