Odbudujmy Pomnik Wdzięczności w Poznaniu
Czterysta tysięcy ulotek informacyjnych o idei odbudowy w Poznaniu Pomnika Wdzięczności zostanie rozprowadzonych w kościołach archidiecezji poznańskiej w niedzielę 27 maja. Organizatorzy akcji przypominają mieszkańcom Poznania i Wielkopolski historię powstania pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, znaczenie, jakie miał w okresie międzywojennym i zachęcają do wsparcia jego odbudowy.
Apel o wsparcie projektu skierowany jest do wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Ideę odbudowy monumentu poparł abp Stanisław Gądecki oraz władze miejskie.
"Zwracamy się z serdecznym apelem do Wszystkich Państwa razem i do każdego z Was z osobna, byście wspomogli dzieło restytucji tego niezwykłego monumentu, świadectwa naszej wiary i patriotyzmu, a także wielkości ducha i dokonań Wielkopolan i Wielkopolski" - apelują członkowie Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.
"Pomnik ten to wyraz dziękczynienia za niepodległość i świadomości tego, że wolność jest darem i zobowiązaniem, które trzeba pielęgnować. Mądrość naszych przodków kazała zatem przychodzić z dziękczynieniem, ale i prośbą o błogosławieństwo do Boga, Pana dziejów, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych" - napisali członkowie Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.
Ich pragnieniem jest, by pomnik został odbudowany najpóźniej do 2018 roku, kiedy to przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę wolności.
Pomysł jego budowy zrodził się w 1920 roku na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1930 roku uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac budowlanych. Monument odsłonięto 31 października 1932 r.
Pomnik miał formę łuku triumfalnego. Od strony frontowej w środkowej wnęce znajdowała się odlana z brązu czterometrowa figura Chrystusa Króla autorstwa Marcina Rożka.
Dzisiaj w tym miejscu stoi pomnik Poznańskich Krzyży.
Skomentuj artykuł