Odnowiony Szlak św. Jakuba w diecezji płockiej

(fot. Fresco Tours/flickr.com)
KAI / psd

Na terenie parafii Płonne w diecezji płockiej odnowiony został fragment Szlaku św. Jakuba. Informuje o tym znak muszli, umieszczony przy drogowskazach i tablicach informacyjnych. Otwarcie szlaku zainaugurowano wspólną wędrówką przedstawicieli wszystkich instytucji, które podjęły tę inicjatywę.

Około 300 uczestników wyprawy w ciągu trzech godzin pokonało odcinek szlaku od Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni do Golubia-Dobrzynia. Organizatorami wydarzenia, które zainaugurowało otwarcie szlaku byli: burmistrz Golubia-Dobrzynia, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Golubsko-Dobrzyński Dom Kultury i Stowarzyszenie św. Huberta.

Odnowiony fragment szlaku wchodzi w skład średniowiecznego szlaku, zwanego „Camino Polaco”, który wiedzie przez Polskę do Santiago de Compostela, miejsca kultu św. Jakuba. Prawdopodobnie jego początek znajdował się na Łotwie lub w Estonii i biegł przez Polskę, Niemcy, Francję, aż do Hiszpanii.

DEON.PL POLECA

Fragment przebiegający przez diecezję płocką to część polskiej drogi, która został odnowiona i oddana pielgrzymom do użytku w 2007 r. 240-kilometrowy odcinek połączył wówczas katedrę św. Jakuba w Olsztynie z kościołem św. Jakuba w Toruniu. Za sprawą wspólnej inicjatywy, w tym roku odnowiono jego odcinek w parafii Płonne, której patronem od 1402 r. jest św. Jakub.

O obecności na szlaku informuje charakterystyczny znak muszli – symbolu św. Jakuba wraz ze strzałką, która pokazuje kierunek trasy w kierunku kościoła św. Jakuba w Płonnem. Co ciekawe, obok nich często można odnaleźć stare i mało czytelne znaki, pochodzące z lat wcześniejszych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odnowiony Szlak św. Jakuba w diecezji płockiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.