Odwołano nawiedzenie Syrii przez MB Fatimską
Zapowiedziana na początek września peregrynacja figury Matki Bożej z Fatimy do Damaszku została odłożona na inny termin, jak to określono, ze względów bezpieczeństwa. W specjalnym oświadczeniu rektor narodowego sanktuarium portugalskiego ks. Carlos Cabesinhas wyjaśnił, że melchicki patriarcha Antiochii, całego Wschodu, Aleksandrii i Jerozolimy Grzegorz III Laham przesłał mu list, w którym prosił o przełożenie peregrynacji na czas "bardziej sprzyjający".
Według kapłana, patriarcha zaznaczył, że względu na obecną sytuację w stolicy Syrii, która w ostatnich dniach jeszcze bardziej się zaostrzyła, "nie byłoby właściwe, aby w obecnej chwili doszło do wizyty Pani Fatimskiej w naszej diecezji". W tej sytuacji zwierzchnik melchitów uznał, że należy przełożyć to wydarzenie na odpowiedniejszy okres.
Ks. Cabesinhas przypomniał, że figura fatimska miała nawiedzić Damaszek w dniach 7-9 września na zaproszenie właśnie patriarchy Grzegorza. Wizytę tę zapowiedziano 12 sierpnia jako wyraz solidarności i bliskości katolików portugalskich z chrześcijanami Bliskiego Wschodu, zabijanymi lub zmuszanymi do ucieczki przez dżihadystów Państwa Islamskiego.
Miesiąc wcześniej - 12 lipca - podczas nabożeństwa w Fatimie wspominano chrześcijan prześladowanych w Syrii i pokazano dar, jaki złożyła w Cova da Iria [miejsce objawienia się anioła dzieciom w 1916, na rok przed objawieniami] grupa zakonnic z klasztoru w Qara w Syrii. Wręczyły one biskupowi Leirii-Fatimy Antônio Augusto dos Santosowi Marto jako ofiarę dla Matki Bożej trzy kule i chustkę z syryjskiego miasta Maaluli - materialne symbole potrójnego męczeństwa, dokonanego 4 września 2013 r.
To świadectwo aktu męczeńskiego, spisane przez rodzinę ofiar i przekazane przez trzy zakonnice, odczytał bp dos Santos na rozpoczęcie lipcowej pielgrzymki w Kaplicy Objawień. Zaapelował przy tym, aby w czasie tego pielgrzymowania jako szczególne intencje odmawiano modlitwę o pokój i za tych, którzy cierpią prześladowania za wiarę.
Tym razem bp dos Santos oświadczył, że wrześniowe nawiedzenie Syrii przez Panią Fatimską miało być "odpowiedzią na przesłanie biskupów bliskowschodnich, świadków zagłady chrześcijan, w obliczu obojętności wspólnoty międzynarodowej". Przypomniawszy liczne apele, wystosowywane także przez papieża Franciszka, przeciw prześladowaniom chrześcijan w Iraku i Syrii, hierarcha wezwał, aby nie zapominać o ofiarach "nietolerancji i fundamentalizmu". "Syria przeżywa dramat, który domaga się pilnej, konkretnej i skutecznej solidarności na szczeblu międzynarodowym" - oświadczył biskup Leirii-Fatimy.
Skomentuj artykuł