Ogólnopolska konferencja nt. naprotechnologii
"NaProTECHNOLOGY - po prostu dobra medycyna" - to temat ogólnopolskiej konferencji, która rozpoczęła się 26 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Organizatorem konferencji są Fundacja św. Barnaby w Częstochowie oraz Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.
Obrady rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Zesłania Ducha Świętego. Mszy św. przewodniczył ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Instytutu. - Nasze czasy są niebywałym zagrożeniem dla życia - powiedział na początku Eucharystii. Homilię głosił ks. dr Włodzimierz Cyran, moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre, który mówił, że "głównym powołaniem Kościoła i każdego z nas jest powołanie do misji ewangelizacyjnej wobec świata."
- Chodzi o aktywną misję w ramach powszechnego powołania do świętości - stwierdził, dodając, że "w kontekście zorganizowanej antyewangelizacji i kultury śmierci nie możemy być bierni."
Moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre przypomniał, że "chrześcijański lekarz kieruje się kodeksem etyki lekarskiej, ale także chrześcijańską koncepcją człowieka i objawioną wizją cierpienia i choroby."
Po Mszy św. specjaliści z dziedziny nauk medycznych, etyki i teologii podejmą tematykę niepłodności, leczenia metodą naprotechnologii oraz relacji między genetyką a etyką.
Wśród prelegentów są: dr n. med. Piotr Klimas, dyrektor FertilityCare Centers of Poland, dr n.med. Przemysław Binkiewicz, lek. Daria Mikula-Wesołowska, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, lek. Maciej Barczentewicz, prof. dr hab. Alina Midro.
Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, FertilityCare Centers of Poland oraz Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre.
Naprotechnologia jest metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę "Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, są ukierunkowane na małżeństwo.
Skomentuj artykuł