Ogólnopolska pielgrzymka osób jąkających się

KAI / psd

Ogólnopolska pielgrzymka osób jąkających się i wyleczonych z jąkania przybyła na Jasną Górę. W sobotnim spotkaniu wzięli udział także pracownicy Kliniki Leczenia Jąkania w Warszawie.

Centralnym punktem pielgrzymki była odprawiona w południe Msza św. w intencji osób jąkających się, ich rodzin, bliskich i znajomych. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy.

„Wszystkich przybywających tu dzisiaj łączy nadzieja. Nadzieja, na to, że podejmowany przez nich codziennie trud, wytrwałość w trudnych ćwiczeniach, dyscyplina, rzetelne, dokładne wykonywanie wszystkich zaleceń terapeutów i związane z tym wszystkie ograniczenia zaowocują prędzej lub później pełnym wyleczeniem i osiągnięciem upragnionego celu” - powiedział w kazaniu bp Wątroba.

DEON.PL POLECA

„Zamysłem naszego spotkania, jest chęć podziękowania za łaskę powrotu do zdrowia oraz wyproszenie wsparcia dla osób aktualnie leczących się i osób wspierających naszych pacjentów w terapii. Prosząc o łaski, nie możemy zapominać o osobach jąkających się, które jeszcze nie podjęły trudu terapii” - podkreślił Tomasz Galewski z warszawskiej Kliniki Leczenia Jąkania. Dodał, że specjalną intencją ponownie jest prośba o dar roztropności dla osób odbierających nadzieję jąkającym się, osobom leczącym się.

Ewa Galewska, neurologopeda, podkreśliła, że „człowiek zdrowy nie zdaje sobie sprawy z tego, jakim więzieniem jest jąkanie, ale dzięki systematycznej pracy możliwe jest całkowite wyleczenie”.

Według niektórych danych problemem jąkania dotkniętych jest ok. 5 proc. Polaków. Niestety liczba ta z roku na rok wzrasta. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Galewska wymienia m.in.: problemy okołoporodowe, przerażenie, rozłąka z matką czy pobyt w szpitalu. Neurologopeda podkreśla, że wciąż bardzo ważnym czynnikiem utrwalającym jąkanie jest niewiedza rodziców i ciągłe upominanie, by dziecko mówiło poprawnie. – To ciągłe mówienie do dziecka "mów wolniej, powiedz jeszcze raz, mów starannie" powoduje, że dziecko jąka się bardziej – zauważyła Galewska.

„Jąkanie to jak choroba niewypowiedzianych słów, to jakby więzienie, że nie można wszystkiego powiedzieć, nie można wyrazić tego, co się czuje, nie można wyrazić siebie” - powiedział br. Jacek Krzypkowski, wyleczony z jąkania się salezjanin.

W programie pielgrzymki osób jąkających się i wyleczonych z jąkania znalazły się także wykład „Jąkanie - natura i terapia” oraz bezpłatne konsultacje logopedyczne dla osób jąkających.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ogólnopolska pielgrzymka osób jąkających się
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.