Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu

Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu
Fot. Jakub Kołacz SJ
KAI / jk

Po raz 55. odbyło się w Kaliszu Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne. Wykłady poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice sprawowana przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla.

„Józef odkrył, że szczęście człowieka polega na wypełnieniu tego, czego chce Pan Bóg, ponieważ On ma najlepszy program na nasze życie. Być szczęśliwym jak Józef to iść drogą wypełniania woli Bożej, to znaczy zgodzić się także na to, że nie zawsze będzie miło i przyjemnie. W życiu Józefa było wiele bardzo trudnych momentów, ale dziś jesteśmy głęboko przekonani, że był szczęśliwym człowiekiem” – mówił bp Bryl. Podkreślał, że celem tego sympozjum jest to, aby lepiej Józefa poznać, bardziej jeszcze pokochać i naśladować. „Ważne jest, żeby kształtować zdrową pobożność józefową, żeby nasza więź z Józefem była w prawdzie. Chcemy Józefa naśladować w jego dobrym, oddanym Bogu życiu i dlatego potrzebujemy formacji”. Przekonywał, że św. Józef był człowiekiem spójnym, że jego codzienność była spójna z jego duchowością. „W naszym życiu często zdarza się tak, że pobożność, wiara idą w jedną stronę, a nasze wybory w drugą stronę. Chciałbym zaprosić do formacji spójności życia” – wskazał biskup kaliski.

Sympozjum odbyło się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Rozpoczynając spotkanie ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego wskazał, że imię Józef oznacza tego, który zamyka bramę przed złem, ale także tego, który daje chleb życia. „Św. Józef jest patronem kapłanów i nadzwyczajnych szafarzy komunii św., którym Pan Bóg powierzył rozdawanie chleba życia” – mówił józefolog.

Organizatorami sympozjum są: Polskie Studium Józefologiczne w Kaliszu i Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu. Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny, stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. Biskupi włocławscy jako opiekunowie sanktuarium kaliskiego w latach 1818-1992 byli też gorliwymi propagatorami kultu św. Józefa, dlatego nie przypadkiem Kalisz stał się miejscem założonego 24 września 1969 r. Polskiego Studium Józefologicznego. Zamysł założenia studium powziął wielki eklezjolog i mariolog bp Antoni Pawłowski. Program pracy studium zaaprobował w 1970 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Jednym z zadań Polskiego Studium Józefologicznego jest propagowanie dorobku myśli józefologicznej na forum międzynarodowym. Józefologowie polscy brali udział we wszystkich dotychczasowych sympozjach narodowych, zwanych często kongresami, które zaczęto organizować po Soborze Watykańskim II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz

Święty Józef – nasz przemożny Opiekun

Każdego roku do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ze wszystkich stron kraju napływają świadectwa wysłuchanych próśb i otrzymanych łask. Publikujemy je w kolejnym, czwartym tomie Cudów św. Józefa....

Skomentuj artykuł

Ogólnopolskie Sympozjum Józefologiczne w Kaliszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.