ONZ: Stanowisko Watykanu o praworządności
Stanowisko Watykanu na temat praworządności na szczeblu krajowym i międzynarodowym przedstawił stały obserwator Stolicy Apostolskiej na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Abp Bernardito Auza podkreślił, że - jak powiedział Papież Franciszek na forum ONZ - ograniczenie władzy wyraźnie wynika z samej koncepcji prawa, a sprawiedliwość jest niezbędnym wymogiem powszechnego braterstwa.
Powtórzył też za Ojcem Świętym, że sprawiedliwość jest stałą wolą dawania każdemu tego, co mu się należy. Zwrócił przy tym uwagę, że im więcej ludzi będzie się traktować nawzajem z należytym szacunkiem i sprawiedliwie, tym zdrowsze będą społeczeństwa i coraz mniej konieczne stanie się stosowanie prawa pod przymusem.
Oenzetowska Agenda zrównoważonego rozwoju do roku 2030 słusznie "uznaje potrzebę budowania społeczeństw pokojowych, sprawiedliwych i integrujących", które respektować będą prawa człowieka - stwierdził watykański dyplomata. W tym kontekście przedstawiciel zauważył, że korupcja, przemoc i konflikty wpływają negatywnie na działanie i rozwój ludzi, zwłaszcza najbiedniejszych i zepchniętych na margines społeczny. Dziękował w imieniu delegacji Stolicy Apostolskiej za raport sekretarza generalnego ONZ o umacnianiu praworządności, który przypomina rolę wielostronnych procesów traktatowych w jej promowaniu. Wyraził jednak zaniepokojenie "agresywnymi praktykami stosowania czy interpretacji międzynarodowych porozumień dla celów politycznych nigdy nie ratyfikowanych przez strony".
Skomentuj artykuł