Orszaki Trzech Króli w 330 miejscowościach

Orszaki Trzech Króli w 330 miejscowościach
(fot. orszak.org)
KAI / psd

Warszawa, Biłgoraj i Kraków, ale także niemieckie Goerlitz, Bukareszt w Rumunii, Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz Nikołajew na Ukrainie - to tylko niektóre spośród aż 330 miejscowości w Polsce i na całym świecie, w których odbędę się dziś Orszaki Trzech Króli.

Ta inicjatywa zmienia Polskę, aktywizuje wiele środowisk, tworzą się nowe więzi - mówią organizatorzy. Pieniądze zbierane podczas pochodów przeznaczone zostaną m.in. na organizację przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Od 2008 roku Orszak Trzech Króli - oddolna i lokalna inicjatywa warszawskiej szkoły Żagle - przerodził się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne.

DEON.PL POLECA

Kolorowy Orszak i radosny, pełen kolędowego śpiewu tłum na ulicach polskich miast stał się już w wielu miejscach wydarzeniem, w którym uczestniczą dziesiątki tysięcy osób - całe rodziny, stowarzyszenia, organizacje, wspólnoty parafialne i pojedynczy ludzie.

Prezes Fundacji OTK Maciej Marchewicz wskazuje na wielka inwencję organizatorów poszczególnych Orszaków. W Krakowie uczestnicy usłyszą po raz pierwszy fanfary Światowego Dnia Młodzieży, a królowie zajadą dorożkami. W Tczewie uczestnicy otrzymają specjalne certyfikaty, w Zamościu wezmą udział dzieci niepełnosprawne, w Jarosławiu przewidziane jest dzielenie się opłatkami i rozdawanie kredy.

We Wrocławiu Orszak zakończy się kolędowaniem z zespołem Golec uOrkiestra, w Katowicach zaś kolędowanie odbędzie się pod Spodkiem. Na Śląsku powrócono do tradycji pieczenia szczodraków, specjalnych ciastek, które mają przypominać, że ludzie powinni nawzajem hojnie się obdarowywać, za to w Gdyni powstało z tej okazji zupełnie nowe ciasto - mówił Marchewicz.

W tym roku chęć zorganizowania Orszaku Trzech Króli zadeklarowało 316 miejscowości z całej Polski i 15 z zagranicy. Są wśród nich m.in. Goerlitz w Niemczech, Bukareszt w Rumunii, Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz Nikołajew na Ukrainie.

Orszak wzbogaca się o nowe konkursy integrujące jego uczestników. Jednym z nich jest konkurs na Gwiazdę Betlejemską. W dniach 6-18 stycznia o pierwsze miejsce rywalizować będą miejscowości organizujące Orszak. Każda z nich może nadesłać jedno zdjęcie gwiazdy, która prowadziła tegoroczny orszak do Świętej Rodziny. Zdjęcie nadesłać powinien koordynator orszaku z oficjalnego adresu mailowego danego Orszaku miejskiego. Przewidziano atrakcyjne nagrody.

Z kolei od 6 do 25 stycznia potrwa konkurs fotograficzny "Orszak obiektywnie". Jego tematem jest rodzinne kolędowanie. Zwycięzców, którzy wykonają najlepsze zdjęcia, wybierze profesjonalne jury złożone ze znanych i wybitnych fotografików.

Orszak jest często okazją do odbudowywania więzi w społecznościach. Jego organizatorami są lokalne stowarzyszenia, szkoły, ośrodki kultury i parafie. Orszak jest obudowany programami edukacyjnymi dla szkół i konkursami aktywizującymi rodziny, wspólnoty i mieszkańców.

Po siedmiu latach widać obywatelskie efekty - podkreśla Piotr Wysocki, rzecznik prasowy Orszaku. - Aby go zorganizować, potrzeba ludzi, którzy chcą go robić, angażując w to swój czas i bardzo często swoje pieniądze. Dla wielu jest to pierwsze obywatelskie zaangażowanie, dla wielu to powrót do tego typu aktywności - dodaje.

Ks. dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy ad Gentes poinformował, że po raz kolejny zostanie przypomniany aspekt misyjny uroczystości. Przypomniał, że na całym świecie pracuje 2065 misjonarzy z Polski, którzy potrzebują wsparcia modlitewnego i finansowego. W tym roku udadzą się na nowe placówki, m.in. na Kubę i do Pakistanu. W całej Polsce zostaną rozdane 300 tys. egzemplarzy gazety "Pomagamy misjom".

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Od 2011 roku, po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Orszaki Trzech Króli w 330 miejscowościach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.