Oświadczenie Kurii Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego ws. jezuity Macieja Sz.

fot. jezuici.pl

"Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć" - napisał rzecznik prasowy Kurii Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w odpowiedzi na artykuł dotyczący jezuity Macieja Sz., który ukazał się na łamach "Więzi".

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych współbraci, jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że doszło do takich sytuacji. Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym. Od lat przykładamy wielką wagę do ochrony przeciw wykorzystywaniu seksualnemu.

Zależało nam, by pomóc autorce, red. Paulinie Guzik, w przeanalizowaniu sprawy. Wierzymy, że opisywana sprawa, niezależnie od zastosowanych procedur i podjętych już działań, pozwoli nam wyciągnąć kolejne wnioski w zakresie badania przyjętych zgłoszeń oraz organizowania naszej działalności duszpasterskiej tak, by mogła odbywać się zawsze z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, prosimy o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:

DEON.PL POLECA

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8
31-041 Kraków
Tel.: +48 12 428 15 00
Email: curiapme@jezuici.pl


Damian Mazurkiewicz SJ
Rzecznik prasowy Prowincji

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oświadczenie Kurii Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego ws. jezuity Macieja Sz.
Komentarze (7)
WA
~Witold Andrzej
22 listopada 2022, 08:10
Ten zakonnik powinien być całkowicie usunięty z działalności kaznodziejskiej. Jedyną funkcję jaką dla niego widzę, to udzielanie sakramentów chorym w hospicjum.
JM
~Jan Michał
20 listopada 2022, 10:56
Nie znam sprawy - wiem tylko tyle że sprawiedliwość jest równie ważna co miłosierdzie, ludzie są grzeszni, dorośli ludzie nie są dziećmi, a odpowiedzialność zbiorowa nie była nigdy dobra choć wciąż bywa atrakcyjna
BN
~Barbara NN
21 listopada 2022, 11:29
Dziecko 16 letnie to dziecko. 18 letnia dziewczyna może jest „dorosła” ale emocjonalnie to nadal osoba zależna i łatwa do manipulowania. Skoro nie zna Pan sprawy to czemu wydaje opinie?
DL
~Dorota Liszkowicz
22 listopada 2022, 11:14
To jest bolesne. Ale my ludzie jesteśmy grzeszni a niedojrzałość emocjonalna może być w wieku 30, 40 ,50 i więcej lat. Ja mogę jedynie moim życiem pokazać młodym dziewczętom i kobietom, że życie blisko Jezusa jest PIĘKNEM. Nie jest smutne i nudne. Rozwija i uczy mądrości serca. Daje wolność. Bez względu na wszystko co nas w życiu spotyka, jeśli z łaską Boga uzdatnimy nasze serce do wybaczania krzywd i nie potępiania człowieka, jestem pewna, że wtedy spotykamy i poznajemy Jezusa a On przemienia nasze serca i poszerza. Widzimy więcej. Bóg zawsze kocha i zawsze wybacza. Nie bójmy się do Niego iść. Niech grzech nie ma mocy oddzielić nas od Serca Jezusa. Od Ojca miłującego. Niech Dobry Bóg Ojciec Syn i Duch Święty Wszystkim błogosławi.
NN
~Nikt Nikt
16 listopada 2022, 14:32
Ale materiałów, w których Maciej Sz. naucza młodych m.in. o....małżeństwie, pokucie, nie usunęliście ?
AB
~Antoni Block
15 listopada 2022, 10:06
Cóż... Można chyba powtórzyć za Witkacym: "... I tylko świństwo równomiernie rozpełznie się wszędzie". Ile jeszcze tych trupów w szafach?
WG
~Witold Gedymin
16 listopada 2022, 00:13
w szafie polskiego Kościoła są trupy jeszcze poważniejsze, o których biskupi i księża boją się nawet pomyśleć.