Oświęcim: rekolekcje i modlitwa o pokój

Oświęcim: rekolekcje i modlitwa o pokój
(fot. qyphon / flickr.com)
KAI / pz

"Nie ustawajmy w modlitwie i dziełach pokoju!" - to hasło rekolekcji adwentowych z cyklu "U progu Auschwitz", które odbędą się 6-8 grudnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Tegoroczne spotkanie ma być także przygotowaniem do wizyty papieża Franciszka na polskiej ziemi z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan katolicki z diecezji Aachen, który od wielu lat pracuje w Oświęcimiu, wyjaśnia, że w Adwencie "w szczególny sposób wołamy do Boga z nędzy naszego życia, aby dał nam swoje zbawienie".

"Tutaj w Oświęcimiu, u progu Auschwitz, pamiętając o ofiarach tamtych lat, modlimy się za zmarłych oraz we własnych intencjach. Jednocześnie mamy świadomość, że jesteśmy powołani do solidarności z tymi, którzy nas dziś potrzebują. Łączymy naszą modlitwę na ziemi oświęcimskiej z modlitwą o pokój w Syrii i na Bliskim Wschodzie, o którą prosił papież Franciszek" - podkreśla i zaznacza, że rekolekcje są także przygotowaniem do wizyty papieża w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Rekolekcje poprowadzi ks. Łukasz Kamykowski z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie z Martą Titaniec, która z ramienia Caritas Polska była kilka razy w Jordanii, aby koordynować pomoc dla uchodźców z Syrii.

DEON.PL POLECA

Temat rekolekcji - "Nie ustawajmy w modlitwie i dziełach pokoju!" - jest nawiązaniem do prośby papieża Franciszka, którą wyraził 8 września br. podczas modlitwy w intencji pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie.

W programie rekolekcji znajdą się m.in. zwiedzanie byłego obozu niemieckiego. Uczestnicy spotkania wezmą udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która zostanie odprawiona na terenie KL Auschwitz II-Birkenau. Zaplanowano też rozmowy w małych grupach.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. w pobliżu obozu Auschwitz. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtraym z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfried Danneelsem z Brukseli, oraz przedstawicielami organizacji żydowskich. Odbywają się w nim spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy. Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Oświęcim: rekolekcje i modlitwa o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.