Oto kolejna "Boża singielka". Izabela jest 21. dziewicą konsekrowaną w archidiecezji katowickiej

Oto kolejna "Boża singielka". Izabela jest 21. dziewicą konsekrowaną w archidiecezji katowickiej
Konsekracja Izabeli, 21. dziewicy konsekrowanej w archidiecezji katowickiej. Fot. Archidiecezja katowicka / Beata Słodka
archidiecezjakatowicka.pl / mł

Białe róże, biała suknia, białe buty na obcasie, spokojne wnętrze kościoła w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie. dwudziestą pierwszą dziewicę w archidiecezji katowickiej konsekrował biskup Adam Wodarczyk.

Izabela Modliszewska swoje śluby złożyła w gronie rodziny i przyjaciół. Jej konsekracja i włączenie w stan dziewic - Ordo Virginum, to połączenie nierozerwalnym węzłem z Jezusem i uroczyste zaślubiny z Nim. Co ważne, choć dziewica konsekrowana inaczej niż siostry zakonne żyje dalej "swoim" życiem i nie przeprowadza się do zakonu, to od momentu konsekracji dziewica jest związana szczególną więzią ze swoim Kościołem lokalnym.

Coraz więcej dziewic konsekrowanych w Polsce

Od czasu, gdy w 1991 roku została konsekrowana pierwsza z polskich współczesnych dziewic, mamy ich już 404. Najwięcej, bo prawie sześćdziesiąt, jest ich w archidiecezji krakowskiej, prawie czterdzieści w warszawskiej i niemal trzydzieści w archidiecezji gdańskiej.  

Stan ordo virginum to tzw. indywidualna forma życia konsekrowanego. Dziewice konsekrowane nie są zobowiązane do noszenia określonego stroju czy np. welonu.  Pracują, prowadzą zwykłe życie "singielek", nie mogą jednak wstąpić w związek, gdyż ślubują dziewictwo aż do końca życia. 

DEON.PL POLECA

Kto może zostać dziewicą konsekrowaną?

By otrzymać konsekrację i włączenie w stan ordo virginum, kobieta musi mieć ukończone 25 lat. Nie może mieć też w historii życia zawartego małżeństwa ani działań, które "jawnie przeczą czystości w życiu". By zostać dziewicą konsekrowaną, jest potrzebna specjalna, kilkuletnia formacja pod okiem biskupa diecezjalnego lub wyznaczonego do tego celu formatora. 

 

archidiecezjakatowicka.pl / mł

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Białkowska

Czasem „najprostsza droga do nieba” wiedzie przez piekło

„Zdradziły Jezusa i Kościół" – to zwykle słyszą siostry zakonne, które postanowiły odejść ze swoich zgromadzeń. Często towarzyszy temu izolacja albo w najlepszym wypadku niezrozumienie. A co...

Skomentuj artykuł

Oto kolejna "Boża singielka". Izabela jest 21. dziewicą konsekrowaną w archidiecezji katowickiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.