Pacjenci objęci opieką duchową czują się lepiej

Pacjenci objęci opieką duchową czują się lepiej
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

W szpitalach oferujących opiekę duchową jako integralną część opieki medycznej, zauważalna jest całościowa poprawa samopoczucia pacjentów - powiedziała dr Anne Vandenhoeck z Akademickiego Centrum Praktycznej Teologii w Leuven, gość międzynarodowego sympozjum "Czy lekarz powinien zapewniać pacjentom opiekę duchową?", które odbywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Koordynator europejskiej sieci kapelanii w ochronie zdrowia poinformowała, że są w niektórych krajach europejskich opieka duchowa jest integralną częścią opieki medycznej nad chorymi w szpitalach, ale są też takie kraje, w których takiego rozwiązania nie wprowadzono. Jak jednak zaznaczyła, tam gdzie taka opieka jest zintegrowana z innymi formami opieki nad pacjentami, zauważalna jest całościowa poprawa ich samopoczucia.

Zdaniem dr Vandenhoeck, w szpitalach wciąż potrzeba odpowiednio przygotowanych kapelanów, ale nie tylko oni powinni świadczyć opiekę duchową pacjentom. - W zasadzie lekarze, pielęgniarki, dietetycy czy inne osoby z personelu medycznego też powinni mieć pewną wiedzę w tym zakresie - dodała.

W opinii belgijskiej specjalistki, "należy przyznać, że wymiar duchowy - jego ‘język’ - nie jest najłatwiejszym do opanowania" dla osób powołanych do sprawowania takiej opieki nad osobami tego potrzebującymi w szpitalach.

DEON.PL POLECA

"Mamy do czynienia z pewną walką: są dyrektorzy szpitali, którzy rozumieją potrzebę opieki duchowej i tacy, których interesują wyniki ekonomiczne i którzy jednocześnie domagają się naukowych dowodów skuteczności takiej opieki" - argumentowała dr Vandenhoeck. Jak jednak zaznaczyła, opieka duchowa nie podlega w całości ocenie naukowej, więc takie dowody nie zawsze są dostępne.

Vandenhoeck podała przykład Holandii, gdzie każdy pacjent, który trafia do szpitala na okres dłuższy niż 24 godziny, ma zagwarantowane prawo do skorzystania z opieki duchowej. - A zatem kapelan musi być obecny i pacjent, jeśli zechce, ma dostęp do jego opieki - dodała.

W jej opinii, jeśli opieka duchowa nad chorymi w szpitalach ma być zintegrowana z innymi formami opieki medycznej oraz sprawowana we właściwy sposób, nie może mieć charakteru doraźnego, musi być profesjonalna, a tymczasem w wielu miejscach nadal jest przypadkowa.

W sympozjum biorą udział lekarze, psychologowie, kapelani i prawnicy, którzy zastanawiają się, w jaki sposób całościowe - łączące ciało i ducha - podejście do pacjentów i wynikające z tego pozytywne efekty terapeutyczne są możliwe do osiągnięcia w rzeczywistości polskiej służby zdrowia.

Organizatorem sympozjum jest miesięcznik "Medycyna Praktyczna", a współorganizatorami Towarzystwo Internistów Polskich, Naczelna Izba Lekarska i Prowincja Polska Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pacjenci objęci opieką duchową czują się lepiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.