Pakistan: Budowanie "mostów pokoju"

Pakistan: Budowanie "mostów pokoju"
(fot. knowhimonline / flickr.com)
KAI / im

 Z udziałem ponad 40 osób - chrześcijan, muzułmanów i hindusów - odbyło się w Multanie w Pakistanie Środkowo-Wschodnim seminarium nt. budowania "mostów pokoju" między tymi religiami. Podczas spotkania, zwołanego z inicjatywy Ashera Williama - dyrektora chrześcijańskiej organizacji "Pakistan Outreach", 15 uczestniczących w nim przywódców islamskich i innych wiernych otrzymało egzemplarze Pisma Świętego.

Po sympozjum jego organizator powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, że wręczenie Biblii grupie muzułmanów było "cudownym, historycznym wydarzeniem, kamieniem milowym w moim życiu". Dodał, że nie da się wyrazić słowami znaczenia tego faktu. "Dziękuję Bogu za to niezwykłe błogosławieństwo" - mówił dalej William, mając na myśli spotkanie, trwające od 13 do 15 czerwca.

Obradowało ono pod hasłem "Koncepcja Boga w chrześcijaństwie", a jego organizatorzy chcieli jak najgłębiej zapoznać swych niechrześcijańskich gości z tradycjami i nauczaniem wiary Chrystusowej. Pragnęli też przyczynić się w ten sposób do budowania "mostów pokoju" między wyznawcami różnych religii oraz do narodzin społeczeństwa "opartego na równości, niestosowaniu przemocy i wolnego od dyskryminacji" - wyjaśnił rozmówca włoskiej agencji.

Wśród uczestników konferencji byli dwaj cenieni w swoim kraju liderzy islamscy: Al-Haaj Tahir Abas Naqvi i Ejaz Mehmud. Pierwszy z nich - czołowy znawca problemów islamu - podkreślił, że "trzymanie w rękach Świętej Biblii jest cudownym doświadczeniem i dniem, który należy zapamiętać". Obiecał, że z pewnością ją przeczyta i będzie prosił o błogosławieństwo dla swej rodziny. Jednocześnie zaznaczył, że w przeszłości miał "pewne błędne wyobrażenia o chrześcijanach w Pakistanie" i uważał ich za "wrogów islamu i kraju". Tymczasem obecnie "spotkał osoby przyjazne, miłe i zaangażowanych obywateli", zwłaszcza w dziedzinie zdrowia i oświaty - przyznał Naqvi.

W podobnym duchu wypowiedział się Ejaz Mehmud - ekspert w zakresie prawa islamskiego. Wezwał on wyznawców obu religii do "wspólnego życia w pokoju". Skrytykował przy tym rząd za wprowadzenie norm i praw, dyskryminujących mniejszości religijne i które leżą u podstaw wielu problemów, pojawiających się dziś w społeczeństwie. Poznawanie "Koncepcji Boga w chrześcijaństwie", które było tematem tej konferencji, uznał za znaczące doświadczenie także ze względu na analogie między Biblią a Koranem. Spotkanie służyło również zmianie postrzegania chrześcijaństwa oraz "czerpaniu natchnienia z nauczania i czynów Jezusa" - dodał uczony islamski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pakistan: Budowanie "mostów pokoju"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.