Pakistan: kolejna ofiara prawa o bluźnierstwie

Pakistan: kolejna ofiara prawa o bluźnierstwie
(fot. moonflowerdragon/flickr.com)
Radio Watykańskie

Pakistańscy chrześcijanie apelują o światową mobilizację w obronie 45-letniej Asii Bibi. Ta matka pięciorga dzieci została skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi.

Oskarżenie wniosły jej koleżanki z pracy, które wcześniej próbowały nakłonić ją do przejścia na islam. Kobieta opowiedziała im wówczas o Jezusie i jego śmierci na krzyżu, pytając jednocześnie, co dla nich uczynił Mahomet? To wywołało furię muzułmanek, które najpierw pobiły Bibi i jej trzy córki, a następnie, podżegane przez lokalnego imama złożyły doniesie na policję. Sąd w Nynkana skazał ją na najwyższy wymiar kary (powołując się na 3 paragraf ustawy z 1986 r. mówiący, że jeśli ktokolwiek znieważy proroka Mahometa, podlega karze śmierci). Tym samym Asia Bibi jest pierwszą kobietą skazaną na śmierć w Pakistanie za bluźnierstwo.

DEON.PL POLECAO ocalenie chrześcijanki zapelował do Ojca Świętego, społeczności międzynarodowej, kobiet i całej opinii publicznej także biskup pomocniczy Lahauru w Pakistanie, Bernard Shaw.

Bp Shaw zachęca także wspólnotę międzynarodową, by zabrała głos w jej obronie, wywarcia nacisków i podjęcia działań na wszelkich poziomach, aby ocalić kobietę. Matkom na całym świecie, przypomina, że także Asia Bibi jest matką i apeluje, by nie pozwoliły, aby jej dzieci zostały sierotami.

Biskup nie traci nadziei, że w obronie niesłusznie skazanej kobiety stanie całe społeczeństwo pakistańskie, pośród którego działają organizacja zarówno chrześcijańskie jak i muzułmańskie, krzewiące pokój i zgodne współżycie.

Jak donosi agencja Fides jeden ze znanych adwokatów muzułmańskich, Aslam Khaki zadeklarował gotowość podjęcia się bezinteresownie obrony kobiety w procesie apelacyjnym na forum Sądu Najwyższego w Lahaurze.

Informując o tej sprawie Radio Watykańskie zwraca uwagę na konieczność zniesienia tzw. ustawy o bluźnierstwie, która nie domaga się udowodnienia zarzutów przez oskarżycieli. Do skazania wystarczy zeznanie świadka bądź nawet samo oskarżenie. Kościół od dawna domaga się uchylenia tej ustawy, wymierzonej nie tylko w chrześcijan, ale także w muzułmanów.

Organizacje praw człowieka przypominają, że tzw. ustawa o bluźnierstwie przyczynia się do wzrostu fanatyzmu religijnego i do załatwiania z jej pomocą prywatnych porachunków. Organizacja Human Rights Watch kolejny raz wezwała do jej zniesienia, wskazując, że nie tyle chroni ona muzułmanów, co dyskryminuje wyznawców innych religii. Obserwatorzy przypominają, że ustawa powinna być zniesiona także dlatego, iż pakistańscy muzułmanie nie respektują wyroków uniewinniających i sami wymierzają sprawiedliwość. Tak stało się w lipcu, gdy trybunał w Faisalabadzie uniewinnił dwóch braci (30-letniego Rashida Emmanuela i 36-letniego Sajida Masiha Emmanuela) od zarzutu obrazy Mahometa. Gdy wychodzili na wolność, na schodach sądu dosięgła ich seria z broni maszynowej. Także Mansur Masih, uwolniony od zarzutu bluźnierstwa, został zamordowany, gdy opuszczał sąd w Lahaurze. Co więcej, wówczas fundamentaliści zamordowali także jednego z sędziów, Arifa Iqbala Battiego, który przyczynił się do jego uniewinnienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pakistan: kolejna ofiara prawa o bluźnierstwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.