Pakistan: tragiczna sytuacja katolików w kraju. "Msze święte są odprawiane przy drzwiach zamkniętych"
Tragiczna sytuacja, w jakiej znajdują się katolicy w Pakistanie, motywuje prośbę o pamięć w naszych modlitwach oraz, o ile to możliwe, o wsparcie materialne - napisał abp Tadeusz Wojda, przewodniczący sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w komunikacie na X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany na całym świecie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak podkreślił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki i przewodniczący Sekcji Polskiej Stowarzyszenia, jest to inicjatywa, którą wspiera Ojciec Święty Franciszek i Konferencja Episkopatu Polski.
"Tym razem chcemy objąć naszą modlitwą i pomocą materialną chrześcijan w Pakistanie" - napisał w komunikacie na ten dzień abp Wojda. Podkreślił, że kraj ten jest doświadczany głębokimi podziałami etnicznymi i religijnymi. "Na 200 mln mieszkańców Pakistanu tylko 1,3 mln to katolicy, co stanowi 0,65% miejscowej ludności. Ponad 96 % mieszkańców to muzułmanie".
Abp Wojda zwrócił uwagę na postępującą dyskryminację chrześcijan i innych niż islam religii, mimo zagwarantowanej konstytucyjnie wolności religijnej. "Często w kościołach Msze święte są odprawiane przy drzwiach zamkniętych. Misjonarze mają coraz większe problemy ze swobodnym poruszaniem się po kraju i z uzyskaniem wiz. Niejednokrotnie Kościoły i szkoły katolickie są ogradzane wysokimi murami i strzeżone przez strażników ze względów bezpieczeństwa. Kobiety wchodzące w związki małżeńskie z muzułmanami zmusza się do przejścia na islam. Często dla chrześcijan dostępne są tylko mało płatne miejsca pracy, co bardzo utrudnia utrzymanie rodzin" - czytamy w komunikacie.
Przewodniczący Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił się z prośbą o modlitwę w intencji prześladowanych i pomoc materialną. "Bóg zapłać za modlitwę i za każdą pomoc materialną dla prześladowanych za wiarę naszych braci i sióstr w Pakistanie" - napisał.
Publikujemy pełną treść komunikatu:
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie po raz dziesiąty organizuje na całym świecie Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jest to inicjatywa, którą wspiera Ojciec Święty Franciszek i Konferencja Episkopatu Polski.
Zgodnie z decyzją księży biskupów podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w tym roku ten Dzień Solidarności w Polsce będziemy przeżywać w niedzielę 28 października. Tym razem chcemy objąć naszą modlitwą i pomocą materialną chrześcijan w Pakistanie. Kraj ten jest doświadczany głębokimi podziałami etnicznymi i religijnymi. Na 200 mln mieszkańców tylko 1,3 mln to katolicy, co stanowi 0,65% miejscowej ludności. Ponad 96 % mieszkańców to muzułmanie.
Mimo zagwarantowanej konstytucyjnie wolności religijnej, w kraju postępuje dyskryminacja chrześcijan i innych religii. Często w kościołach Msze święte są odprawiane przy drzwiach zamkniętych. Misjonarze mają coraz większe problemy ze swobodnym poruszaniem się po kraju i z uzyskaniem wiz. Niejednokrotnie Kościoły i szkoły katolickie są ogradzane wysokimi murami i strzeżone przez strażników ze względów bezpieczeństwa. Kobiety wchodzące w związki małżeńskie z muzułmanami zmusza się do przejścia na islam. Często dla chrześcijan dostępne są tylko mało płatne miejsca pracy, co bardzo utrudnia utrzymanie rodzin.
Tragiczna sytuacja w jakiej znajdują się katolicy w Pakistanie motywuje prośbę o pamięć w naszych modlitwach oraz, o ile to możliwe, o wsparcie materialne.
Bóg zapłać za modlitwę i za każdą pomoc materialną dla prześladowanych za wiarę naszych braci i sióstr w Pakistanie.
Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Białostocki
Przewodniczący Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Warszawa, 25 października 2018 r.
Skomentuj artykuł