Pakistan: zmiany w ustawie o bluźnierstwie

Pakistan: zmiany w ustawie o bluźnierstwie
(fot. umar nasir / Foter / CC BY-NC-ND)
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / ptt

Rząd Pakistanu postanowił wreszcie zaproponować zmiany w tzw. ustawie o bluźnierstwie. Obecne brzmienie tego prawa i jego sposób wykonywania powoduje powtarzające się ekscesy, skierowane zwłaszcza przeciwko mniejszościom religijnym. Intencją władz jest ukrócenie nadużyć z oskarżaniem i skazywaniem domniemanych bluźnierców przeciw Koranowi i Mahometowi.

Specjalna ustawa ma zostać niebawem wniesiona przez rząd do parlamentu. Przewiduje ona poprawę procedur prawnych w przypadku doniesienia o bluźnierstwie oraz surowe kary dla fałszywych oskarżycieli. W szczególności chodzi o uniknięcie samosądów oraz wykazanie złej woli i świadomości czynu dla skazania winnego świętokradztwa.

Pakistańscy chrześcijanie pozytywnie ocenili rządową inicjatywę. Zaznacza się, że wielu deputowanych krytycznie ocenia skutki ustawy o bluźnierstwie. Są jednak również jej zwolennicy, którym na rękę jest utrzymywanie nastrojów histerii religijnej wśród muzułmanów. - Byłby to ważny krok naprzód - stwierdził przewodniczący pakistańskiej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju ks. Saleh Diego. - Jako Kościół i społeczność chrześcijańska w Pakistanie od lat żądamy ukrócenia nadużyć. Mieliśmy do czynienia z głośnymi przypadkami instrumentalizacji tej ustawy. To kwestia sprawiedliwości, biorąc pod uwagę, że w więzieniu siedzą niewinni, a wyeliminowanie nadużyć byłoby dobrodziejstwem dla całego społeczeństwa, tak dla chrześcijan, jak i muzułmanów niesłusznie oskarżonych - dodał ks. Diego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pakistan: zmiany w ustawie o bluźnierstwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.