Pandemia COVID-19 podwoiła na świecie liczbę głodujących

Pandemia COVID-19 podwoiła na świecie liczbę głodujących
fot. Depositphotos
KAI / pk

34 mln ludzi na świecie zagrożonych jest klęską głodu, a 270 mln nie ma dostępu do pełnowartościowej żywności - czytamy w liście otwartym opublikowanym przez Caritas Internationalis i inne organizacje humanitarne. Wzywają w nim rządy i światowych przywódców do natychmiastowego przeznaczenia dodatkowych 5,5 miliarda dolarów, aby zapobiec globalnej katastrofie.

Jak informują sygnatariusze listu, pandemia COVID-19 podwoiła na świecie liczbę osób cierpiących z powodu niedożywienia. Zapewniają jednak, że obecny kryzys żywnościowy nie jest wyłącznie zrządzeniem losu, a głodujący to osoby, które w normalnych warunkach byłyby w stanie wyprodukować żywność albo na nią zarobić. "Ci ludzie cierpią nie ze swojej winy, powodem są konflikty i przemoc powodujące utratę ziemi, miejsc pracy i perspektyw; nierówności oraz zmiany klimatyczne" - czytamy w liście.

Zdaniem sygnatariuszy to głównie działania człowieka doprowadziła do obecnej katastrofy, stąd niezbędne jest podjęcie koniecznych kroków aby te niesprawiedliwość odwrócić. "Jeśli chcemy uratować miliony ludzi musimy działać natychmiast. Pomoc musi dotrzeć bezpośrednio do potrzebujących, szczególnie w Jemenie, Afganistanie, Etiopii, Sudanie Południowym i w Burkina Faso" - apelują organizacje pomocowe. Równie dramatyczna sytuacja panuje także w Demokratycznej Republice Konga, Hondurasie, Wenezueli, Nigerii i na Haiti, w Republice Środkowoafrykańskiej, Ugandzie, Zimbabwe oraz w Sudanie.

Organizacje humanitarne ponawiają także apel Papieża Franciszka i sekretarza generalnego ONZ o natychmiastowe i globalne zawieszenie broni, które pozwoli na dotarcie bez przeszkód z pomocą humanitarną do miejsc, które obecnie są niedostępne ze względu na trwające konflikty zbrojne.

DEON.PL POLECA


Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Johann Baptist Metz

Co nam pozostanie, gdy osiągniemy pełny sukces w zabliźnieniu wszelkich ran? Człowiek? Jaki człowiek? Samo pojęcie humanum jest dość abstrakcyjne; nierzadko wypływa z naiwnej, optymistycznej antropologii, która już dawno wyparła z historii człowieka problem zła...

Skomentuj artykuł

Pandemia COVID-19 podwoiła na świecie liczbę głodujących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.