Państwo i Kościół: nie unikamy ciężkich tematów

Państwo i Kościół: nie unikamy ciężkich tematów
(fot. Catholic Church (England and Wales) / flickr.com)
KAI / slo

Przyjazna separacja i współpraca państwa i Kościoła polega na tym, że nie unikamy tematów trudnych, ale też chcemy nieskrępowanego oddechu w rzeczywistości, w której jesteśmy - powiedział KAI przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik przed dwudniowym zebraniem plenarnym biskupów, które rozpoczęło się we wtorek w Warszawie.

Podczas spotkania biskupi zapoznają się z ustaleniami niedawnego roboczego porozumienia stron kościelnej i rządowej w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5%.

Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych, przedstawi biskupom projekt dokumentu Episkopatu poświeconego niektórym wyzwaniom bioetycznym, przed którymi stają katolicy. Opracowanie dotyczy głównie początków ludzkiego życia, ale będą w nim również wskazania dotyczące postawy wiernych oraz osób pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne - poinformował KAI abp Hoser. Niewykluczone, że podczas najbliższego zebrania KEP dokument zostanie ostatecznie przyjęty.

DEON.PL POLECA

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, to będzie "głos ważny dla relacji między życiem a wiarą, życiem według zasad wiary i wskazań obrony życia", a przy tym - jak dodał - chodzi o "uzgodnienie tego z zasadami troski o postęp moralny człowieka i człowieczeństwa".

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu zapozna biskupów z ustaleniami niedawnego roboczego porozumienia stron kościelnej i rządowej w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5%.

- Mamy obowiązek przedstawić to Konferencji do akceptacji i do decyzji, w jakim kierunku to powinno pójść, jeśli zostanie to zatwierdzone, ale nie sądzę, żeby były jakieś problemy, ustalaliśmy to już przedtem - powiedział abp Michalik.

Po analogicznym przedstawieniu porozumienia Radzie Ministrów przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, Episkopat Polski i rząd powinny to ustalenie - zgodnie z art. 27 Konkordatu - potwierdzić odpowiednią obustronną umową.

Zdaniem abp. Michalika, powinno się w niej znaleźć m.in. odniesienie do społecznej roli Kościoła i do zobowiązań, "bo to są nie tylko prawa i przywileje, są też wzajemne zobowiązania, z jednej i drugiej strony".

- Myślę, że na tym polega przyjazna separacja i współpraca [państwa i Kościoła - KAI], że nie unikamy tematów trudnych, nie uciekamy od nich, ale też chcemy tego nieskrępowanego oddechu w rzeczywistości, w której jesteśmy. Sądzę, że to wszystko jest na dobrej drodze - dodał przewodniczący Episkopatu Polski.

Na obecnym zebraniu plenarnym pojawią się także sprawy duszpasterskie i misyjne Kościoła oraz przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. - W związku z ostatnimi zawirowaniami w Kościele jest jednak nadzieja, że ten program nie ucierpi, a być może będzie to dodatkowa okazja bliższego kontaktu z nowym Ojcem Świętym - dodał.

Zgodnie z tradycją, raz w roku w zebraniu plenarnym polskich biskupów uczestniczą przedstawiciele episkopatów z zagranicy. Będą oni przysłuchiwać się obradom, ale także dzielić się doświadczeniami z życia Kościoła w swoich krajach. Poinformują np. o kwestiach bioetycznych w ustawodawstwie państwowym w Czechach czy mediach w służbie Kościoła we Francji.

- Poprosiliśmy ich o zabranie głosu w niektórych bardzo pilnych sprawach dla duszpasterstwa w Europie, jak emigracja, bioetyka - powiedział abp Michalik.

Dziś wieczorem Episkopat weźmie udział we Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI i w intencji nowego papieża. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00 w warszawskiej archikatedrze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwo i Kościół: nie unikamy ciężkich tematów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.