Państwo Rosyjskie przejęło majątek zdelegalizowanych świadków Jehowy w Petersburgu

Państwo Rosyjskie przejęło majątek zdelegalizowanych świadków Jehowy w Petersburgu
(fot. Zapylaiev Kostiantyn / Shutterstock.com)
KAI / pk

Na żądanie prokuratury mienie świadków Jehowy, zdelegalizowanych w Rosji w kwietniu br., znajdujące się w Sankt-Petersburgu, przeszło na własność państwa.

Decyzję w tej sprawie podjął sąd w mieście nad Newą, a ogłosił to dziś oficjalnie rzecznik Prokuratury Generalnej Rosji Aleksandr Kuriennoj. Wartość przejętego majątku przekracza miliard rubli.

- Sąd Sankt-Petersburga w całej rozciągłości zaspokoił roszczenie prokuratury wobec osoby prawnej według ustawodawstwa Stanów Zjednoczonych «Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe Pensylwanii» o uznaniu za nieważne transakcji, zawartych w latach 2000 i 2010 z zakazaną na obszarze Rosji organizacją religijną «Ośrodek Kierowniczy Świadków Jehowy w Rosji», oraz o zastosowaniu skutków nieważności tych transakcji - oświadczył Kuriennoj.

Wyjaśnił, że ponieważ wspomniany Ośrodek i wchodzące w jego strukturę miejscowe organizacje religijne zostały zlikwidowane, Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej postanowił, że majątek pozostały po zaspokojeniu roszczeń kredytodawców winien zostać przekazany na własność państwa. Według oficjalnego przedstawiciela prokuratury dotyczy to 16 obiektów nieruchomości, w tym działki ziemskie i budynki, znajdujące się w Sankt-Petersburgu, których wartość katastralna przekracza miliard rubli.

20 kwietnia br. Sąd Najwyższy Moskwy, w odpowiedzi na pozew Ministerstwa Sprawiedliwości Rosji uznał działających w tym kraju świadków Jehowy za organizację terrorystyczną i zabronił im działalności na terytorium Rosji.

DEON.PL POLECA

Postanowienie weszło w życie 17 lipca, gdy Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej odrzucił odwołanie się świadków Jehowy od decyzji z 20 kwietnia br. Odtąd wszelkie działania tej wspólnoty na terenie Rosji są nielegalne, a ich majątek przeszedł na rzecz państwa. Kierownictwo organizacji zapowiedziało złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwo Rosyjskie przejęło majątek zdelegalizowanych świadków Jehowy w Petersburgu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.