Papieska podróż do Indonezji to wyzwanie. W kraju tym odnotowywano przypadki ataków na wiernych i miejsca kultu

Papieska podróż do Indonezji to wyzwanie. W kraju tym odnotowywano przypadki ataków na wiernych i miejsca kultu
Fot. PAP/EPA/ADI WEDA
PAP / pk

Rozpoczynająca się we wtorek wizyta papieża Franciszka w Indonezji będzie wyzwaniem ze względów bezpieczeństwa, ale warto podkreślić, że główne organizacje islamskie w zdominowanym przez muzułmanów kraju pozytywnie odniosły się do przyjazdu głowy Kościoła - powiedział PAP charge d’affaires ad interim ambasady RP w Dżakarcie Maciej Tumulec.

Jak odnotował polski dyplomata, przygotowania do wizyty są już od dłuższego czasu dalece zaawansowane, zwłaszcza pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa kilkudziesięciu tysiącom wiernych, którzy mają wziąć udział w mszy celebrowanej przez papieża w Dżakarcie na stadionie Gelora Bung Karno w czwartek.

- To niezwykle trudne przedsięwzięcie dla służb bezpieczeństwa, które odnotowywały w ostatnich latach przypadki ataków na wiernych oraz miejsca kultu religijnego. Podkreślić należy jednak, że największe organizacje islamskie w kraju, jak Nahdlatul Ulama czy Muhammadiyah, pozytywnie odniosły się do wizyty papieża - wyjaśnił Tumulec.

Odnotował, że obie organizacje w przeszłości wysyłały swoich wolontariuszy do wsparcia działań policji przy zapewnianiu bezpieczeństwa podczas obchodów świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

DEON.PL POLECA

- Można przypuszczać, że tak będzie i tym razem - dodał dyplomata.

Zwrócił uwagę, że symbolicznym wydarzeniem będzie udział papieża w spotkaniu liderów religijnych w największym meczecie Azji Południowo-Wschodniej - Istiqlal. Jak przypomniał, Indonezja to kraj, w którym mieszka ponad 240 milionów muzułmanów, a także 29 milionów chrześcijan, spośród których 8,5 miliona to wierni Kościoła katolickiego.

Papieska wizyta ma wzmocnić "przekaz tolerancji, jedności i pokoju na świecie"

Jak zaznaczył, tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych podkreśla, że wizyta ma wzmocnić "przekaz tolerancji, jedności i pokoju na świecie".

W ostatnim czasie Indonezyjczycy żyją głównie przygotowaniami do przekazania władzy po kończącym 10-letnią kadencję prezydencie Joko Widodo - poinformował.

Przez ostatnie 10 lat Indonezja dokonała dużego skoku gospodarczego, a zwłaszcza zauważalny jest rozwój infrastruktury transportowej i logistycznej - powiedział Tumulec, podkreślając, że jest to szczególnie istotne, gdy weźmie się pod uwagę to, że jest to największy kraj archipelagowy na świecie z około 17 tysiącami wysp.

Symbolem rozwoju kraju - zauważył polski dyplomata - ma być budowa nowej stolicy Indonezji, Nusantary, w indonezyjskiej części wyspy Borneo.

Przypomniał, że kilka lat wcześniej władze podjęły decyzję o rozpoczęciu budowy nowej stolicy z uwagi na przeludnienie Dżakarty, ogromne zanieczyszczenie i problemy związane z pojawiającymi się podtopieniami. Dodatkowym aspektem wskazywanym przez władze jest potrzeba rozwoju innych obszarów kraju niż wyspa Jawa, na której znajduje się Dżakarta.

Jawa. Najbardziej zaludniona wyspa świata

Stanowiąca serce kraju Jawa to najbardziej zaludniona wyspa świata, zamieszkana przez około 150 milionów ludzi.

- Mówimy zatem o wyspie, której powierzchnia odpowiada ok. 30 proc. powierzchni Polski. W związku z tym budowa Nusantary jest gigantycznym wyzwaniem infrastrukturalnym, środowiskowym i organizacyjnym. Nusantara ma być odzwierciedleniem rosnących ambicji Indonezji do odgrywania coraz większej roli nie tylko w regionie Azji Południowo-Wschodniej, ale również globalnie - zauważył Tumulec.

W tym roku główne obchody dnia niepodległości Indonezji 17 sierpnia odbyły się w przyszłej stolicy.

Charge d’affaires ambasady RP poinformował, że w kraju tym na stałe mieszka około 400 polskich obywateli; to głównie małżonkowie obywateli Indonezji, osiedli ze swoimi partnerami głównie na Jawie i na Bali.

Ponadto - dodał - "mamy dużą grupę Polaków na Bali, dokąd przenieśli się w trakcie pandemii i zostali; większość z nich pracuje zdalnie, pozostali otworzyli własną działalność, związaną zazwyczaj z turystyką".

Zwrócił uwagę na obecność polskich misjonarzy. Na najbardziej katolickiej wyspie Indonezji – Flores, od wielu lat działają polscy werbiści. W ramach ich działalności wybudowano tam blisko 200 obiektów – kościołów, szpitali, domów rekolekcyjnych.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Papieska podróż do Indonezji to wyzwanie. W kraju tym odnotowywano przypadki ataków na wiernych i miejsca kultu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.