Papieski kaznodzieja: nasze społeczeństwo wróciło do pogaństwa

(fot. youtube.com/tv2000)
KAI / kk

Żyjemy w społeczeństwie, które w swoich zachowaniach powróciło do totalnego pogaństwa i do całkowitej seksualnej idolatrii - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego w ostatnim w tym roku wielkopostnym kazaniu wygłoszonym dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej.

Cały cykl był poświęcony tematowi chrześcijańskiej czystości.

Zdaniem o. Raniero Cantalamessy słowa św. Pawła z Listu do Rzymian o nadużyciach seksualnych przeciwnych naturze (por. Rz 1, 26-27.32) są dziś jeszcze bardziej aktualne, bo zachowania te często są dziś usprawiedliwiane. Twierdzi się bowiem, że nikomu nie wyrządzają szkody i nikogo nie zniewalają. Dodał, że współczesna nauka daje pewne światło na temat mechanizmów i uwarunkowań ludzkiej psychiki, pomniejszając lub zwalniając człowieka od moralnej odpowiedzialności za zachowania, które kiedyś były uważane za grzeszne.

DEON.PL POLECA

Raniero Cantalamessa: nie bójcie się Ducha Świętego [WIDEO] >>

"Ale ten postęp nie ma nic wspólnego z pansekualizmem niektórych pseudonaukowych i permisywistycznych teorii, które dążą do zanegowania każdej obiektywnej normy w kwestiach moralności seksualnej, redukując wszystko do spontanicznej ewolucji zachowań, czyli do spraw związanych z kulturą. Jeżeli przyglądniemy się z bliska temu, co bywa nazywane współczesną rewolucją seksualną, to ze zgrozą zauważymy, że ona nie jest wymierzona zwyczajnie przeciw temu, co było kiedyś, ale także często jest to rewolucja wymierzona w Boga, jak i w samą ludzką naturę" - powiedział o. Cantalamessa.

Raniero Cantalamessa: taki obraz Boga to droga prowadząca do rozpaczy >>

W tym kontekście włoski kapucyn przypomniał, że Bóg wzywa swoich wyznawców, aby na nowo ukazali światu piękno chrześcijańskiego życia. Aby pragnęli czystości życia, która jest silniejsza od przeciwnej jej nieczystości i jest czymś pozytywnym, a nie tylko czymś negującym. "Czystość bowiem - stwierdził o. Cantalamessa - nie wyraża się bardziej w mówieniu «nie» temu, co stworzone, ale w mówieniu «tak»; tak ponieważ stworzenia Boże były i pozostały «bardzo dobre»".

O. Cantalamessa do Kurii Rzymskiej m.in. o silnej pokusie poczucia elitarności wśród katolików >>

Dodał, że aby móc mówić "tak" trzeba najpierw przejść przez krzyż, gdyż po grzechu nasze spojrzenie na stworzenie jest zaburzone, a seksualność stała się czymś wieloznacznym i groźnym, co może prowadzić do zachowań przeciwnych prawu Bożemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieski kaznodzieja: nasze społeczeństwo wróciło do pogaństwa
Komentarze (1)
MarzenaD Kowalska
24 marca 2018, 12:31
A tymczasem na TT wpis pastora, duchownego chrześcijańskiego: usunięcie ciąży to nie zabójstwo, bo płód to nie człowiek :( [url]https://twitter.com/LiberalnyKalwin/status/977177676468379648[/url]