Papieski wysłannik mediuje w sprawie porozumienia w Wenezueli

Papieski wysłannik mediuje w sprawie porozumienia w Wenezueli
(fot. PAP/EPA/MIRAFLORES PALACE / HANDOUT)
KAI / sz

W niedzielę rozpoczną się w Wenezueli negocjacje pokojowe pomiędzy rządem Nicolása Maduro a opozycją. Będą się one odbywać pod auspicjami Stolicy Apostolskiej i Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR).

Specjalnym wysłannikiem papieskim jest w Wenezueli abp Emil Paul Tscherrig, nuncjusz apostolski w Argentynie. Jak poinformował hierarcha, Stolica Apostolska wierzy w możliwość pokojowego finału negocjacji. Zaznaczył jednak, że niezbędne jest porzucenie przekonania, że po drugiej stronie stołu znajduje się wróg.

Na początku października br. przewodniczący Konferencji Episkopatu Wenezueli abp Diego Padrón ujawnił, że Stolica Apostolska byłaby gotowa do mediacji pomiędzy rządem a opozycją, ale z uwagi na nieprzejednanie Maduro dialog taki jest obecnie niemożliwy. Równocześnie hierarcha wezwał rodzimą opinię publiczną i społeczeństwo do zdystansowania się wobec zapewnień prezydenta Nicolása Maduro o chęci dialogu z opozycją. Arcybiskup przyznał, że nie wierzy już w żadne deklaracje szefa rządu, który, jego zdaniem, próbuje jedynie sprawiać wrażenie "otwartego na współpracę z oponentami".

We wrześniu br. Konferencja Episkopatu Wenezueli zaapelowała do władz państwowych o poszanowanie prawa do pokojowych manifestacji w tym kraju. Biskupi wezwali też duchownych do organizacji i udziału w modlitwach o pokój. Zaapelowali jednak do kapłanów o wstrzymanie się od zaangażowania w działalność partyjną i polityczną.

DEON.PL POLECA

Po ogłoszeniu pod koniec sierpnia br. przez opozycyjny Stół Jedności Demokratycznej (MUC) manifestacji domagającej się zwołania referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolása Maduro, wenezuelski polityk zapowiedział, że zamierza utrzymać na ulicach Caracas “obronę rewolucyjną".

Antyrządowe protesty przeciwko rządom Nicolása Maduro trwają od ponad dwóch lat. Najbardziej napięty przebieg miały w 2014 r., kiedy to na ulicach wielu wenezuelskich miast dochodziło do starć z policją. Opozycja oraz coraz większa część społeczeństwa oskarża Maduro o rządy dyktatorskie, doprowadzenie do kryzysu politycznego i gospodarczego, a także o wzrost inflacji, korupcji oraz przestępczości.

W poniedziałek prezydent Maduro został przyjęty w Watykanie na audiencji przez papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieski wysłannik mediuje w sprawie porozumienia w Wenezueli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.