Papież Aleksandrii spotka się Franciszkiem

KAI / pz

W sobotę 11 maja oczekiwany jest w Watykanie zwierzchnik Kościoła koptyjskiego, papież Aleksandrii i patriarcha Tronu św. Marka - Teodor (Tawadros) II. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu, gdy w listopadzie ub.r. został wybrany na obecny, najwyższy urząd w swym Kościele.

Formalnie przybędzie do Włoch na zaproszenie swych współwyznawców, mieszkających w Europie, ale wiadomo, że głównym punktem jego pobytu w Wiecznym Mieście będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Dojdzie do niego równo w 40 lat po historycznej, pierwszej i jedynej, jak dotychczas, wizycie patriarchy koptyjskiego u papieża - w dniach 5-10 maja 1973 poprzednik Teodora, Szenuda III przebywał w Watykanie i spotkał się wówczas z Pawłem VI. Owocem tamtych rozmów było podpisanie Wspólnej Deklaracji katolicko-koptyjskiej, która w rok później zapoczątkowała oficjalny dialog teologiczny między obu kościołami. Trwał on w dwóch rundach w latach 1974-79 (5 posiedzeń Międzynarodowej Komisji Wspólnej) i w latach 1988-93 (również 5 sesji).

Ale wcześniej, w 1968 papież podarował Kościołowi koptyjskiemu w braterskim geście ekumenicznym kilka cząstek relikwii św. Marka, czczonego szczególnie w tym Kościele, a przechowywanych od wieków w Wenecji, której święty ten też jest patronem.

Na następne spotkanie papieży - rzymskiego i aleksandryjskiego - trzeba było czekać ponad ćwierć wieku, gdy 24 lutego 2000 Jan Paweł II w ramach swej podróży apostolskiej do Egiptu odwiedził Szenudę w jego rezydencji w Kairze. "Jestem przekonany, że Egipt jest prawdziwie miejscem świętym i my wszyscy, którzy przybyliśmy tutaj z Rzymu, czujemy się tu jak w domu" - powiedział wówczas Ojciec Święty. Podkreślił, że "jest to dom św. Marka", który w ten sposób stał się bliski św. Piotrowi".

Obecna podróż patriarchy koptyjskiego do Rzymu odbędzie się w niespełna tydzień po obchodach świąt wielkanocnych, które w chrześcijaństwie wschodnim, więc także u koptów, przypadają w tym roku 5 maja.

Oczekuje się, że głównym przedmiotem rozmów obu zwierzchników kościelnych będzie trudna sytuacja chrześcijan w Egipcie. Raz po raz dochodzi tam do ataków ekstremistów islamskich przeciw koptom, stanowiących ok. 10 proc. mieszkańców tego kraju. Kilka dni temu napadli oni na katedrę koptyjską św. Marka w kairskiej dzielnicy Abbasija. Chociaż zamach ten potępił prezydent Muhammad Mursi, wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego, znanego z poglądów fundamentalistycznych, wielu koptów uważa, że to właśnie siły polityczne, sprawujące od kilku miesięcy władzę w tym kraju, podżegają i wspierają akty przemocy antychrześcijańskiej.

Innym tematem, który zostanie z pewnością podjęty podczas spotkania obu papieży, będzie ekumenizm. Nowy patriarcha koptyjski dał się już poznać jako zwolennik zbliżenia między chrześcijanami i był m.in. jednym ze współzałożycieli w lutym br. Rady Kościołów w Egipcie, która ma przyczyniać się do rozwijania i umacniania kontaktów międzywyznaniowych w tym kraju. A 12 marca Teodor II wziął udział, po raz pierwszy w dziejach istnienia obu Kościołów, w uroczystej intronizacji nowego katolickiego patriarchy koptyjskiego Ibrahima Issaka Sidraka.

Patriarcha Teodor urodził się 4 listopada 1952 w mieście Mansur w Egipcie jako Wagih Sobhy Baky Soliman. Studiował w Aleksandrii farmację. Po studiach został szefem Państwowych Zakładów Farmaceutycznych w Damanhour. W 1986 wstąpił do klasztoru Anba-Bishoy, gdzie w 1988 roku złożył śluby wieczyste, a 23 grudnia 1989 przyjął święcenia kapłańskie. 15 czerwca 1997 patriarcha Szenuda III mianował go biskupem generalnym (pomocniczym) w Damanhour-Beheira przy 76-letnim metropolicie Pachomiuszu. 4 listopada 2012 zgromadzenie 2,4 tys. koptyjskich duchownych i świeckich wybrało go na 118. patriarchę, papieża Aleksandrii dla koptów.

Są oni największą wspólnotą chrześcijańską w Egipcie. Wywodzą się z pierwotnego Kościoła egipskiego, którego założycielem według tradycji miał być św. Marek Ewangelista. Według różnych danych liczba koptów waha się od 8 do 12 milionów w ponad 80-milionowym społeczeństwie Egiptu. Co najmniej pół miliona członków tego Kościoła żyje w diasporze, m.in. w Niemczech i Austrii oraz w USA i Australii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Aleksandrii spotka się Franciszkiem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.