"Papież dialogu" - wkrótce XIII Dzień Papieski

(Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mm

Pod hasłem "Jan Paweł II - Papież dialogu" 13 października obchodzony będzie XIII Dzień Papieski. W całym kraju odbywać się będą dyskusje, koncerty i modlitwy, których głównym motywem będzie potrzeba dialogu.

Przed kościołami, jak co roku, zbierane będą pieniądze na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" (FDNT), która finansuje stypendia dla zdolnej młodzieży z uboższych rodzin. W przededniu Dnia Papieskiego wręczone zostaną przyznawane przez Fundację Nagrody TOTUS, natomiast 13 października na Placu Zamkowym odbędzie się specjalny koncert.

Obchody Dnia Papieskiego przygotowywane są w wielu miastach całego kraju, oprócz Warszawy będą to m.in. Katowice, Siemianowice, Zabrze i Kraków. Odbędą się tam spotkania, dyskusyjne i koncerty oraz uroczyste Msze św.

DEON.PL POLECA

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia opracowała konspekty zajęć lekcyjnych - dla szkół wszystkich szczebli - nawiązujące do zagadnienia dialogu, który jest głównym motywem tegorocznego Dnia Papieskiego.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. Obecnie objętych pomocą jest już 2500 osób z całego kraju.

Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Fundacja prowadzi kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na Fundację można też odpisać 1 proc. podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Obchody Dnia Papieskiego wykroczyły już poza Polskę i są organizowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych - zwraca uwagę ks. prał. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Odnosząc się do tematu tegorocznego Dnia Papieskiego ks. Drob ocenia, że dialog w Polsce jest dziś bardzo potrzebny. "Dialog zakłada umiejętność słuchania, tymczasem dziś w debacie publicznej jest to rzadkość: każdy mówi swoje, nie jest nastawiony na słuchanie" - ubolewa przewodniczący Fundacji dodając, że Jan Paweł II był nauczycielem i prawdziwym mistrzem dialogu.

Ks. Drob wyraził radość, że tegoroczny Dzień Papieski zbiega się w czasie z "Dziedzińcem dialogu" - cyklem debat wierzących, poszukujących i ateistów o relacjach nauki, kultury, społeczeństwa i wiary oraz o współodpowiedzialności za świat.

Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk z zarządu Fundacji zwraca uwagę, że zgłębianie papieskiego nauczania w dziedzinie dialogu, "może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga". Jana Pawła II cechował niezwykły wręcz szacunek dla każdego człowieka, z którym się spotykał, a budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności - podkreśla ks. Kowalczyk.

Jego zdaniem, kolejny Dzień Papieski powinien zwrócić uwagę na rangę i konieczność dialogu także wewnątrz samego Kościoła. Przywołuje przy tym słowa samego papieża Wojtyły (z adhortacji Reconciliatio et paenitentia): "Kościół (...) jest świadomy, iż ze swojej natury jest sakramentem powszechnej komunii miłości; ale także jest świadom istniejących w jego łonie napięć, mogących stać się czynnikami podziału".

Papież wskazywał następnie: "Aby przezwyciężyć konflikty i sprawić, by zwykłe napięcia nie szkodziły jedności Kościoła, musimy wszyscy stanąć wobec Słowa Bożego i odrzuciwszy własne subiektywne zapatrywania, szukać prawdy tam, gdzie się ona znajduje, to jest w samym Słowie Bożym i w jego autentycznej interpretacji podawanej przez Magisterium Kościoła". Papież zachęcał do wysłuchania wzajemnych opinii, szacunku, powstrzymywania się od pospiesznych sądów i cierpliwości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papież dialogu" - wkrótce XIII Dzień Papieski
Komentarze (4)
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
8 października 2013, 15:42
Papież wskazywał następnie: "Aby przezwyciężyć konflikty i sprawić, by zwykłe napięcia nie szkodziły jedności Kościoła, musimy wszyscy stanąć wobec Słowa Bożego i odrzuciwszy własne subiektywne zapatrywania, szukać prawdy tam, gdzie się ona znajduje, to jest w samym Słowie Bożym i w jego autentycznej interpretacji podawanej przez Magisterium Kościoła". Niezwykle cenne wskazanie, jakże aktualne w obecnym czase. Słowo Boże nigdy nas nie zwodzi i nie zawodzi. Warto czytać i zbliżać się do Prawdy, której Duch Święty nie skąpi.
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
8 października 2013, 03:10
Wielka szkoda tylko, że ten dzień zbiegnie się z Dniem Maryjnym ROKU WIARY, w którym na Placu św. Piotra Papież odprawi Mszę św. o 10.30 i ofiaruje świat Niepokalanemu Sercu Maryi przed figurą Matki bożej Fatimskiej, jaka zostanie przetransportowana do Watykanu na te dwa dni. ... Dzień Papieski bł. JP2 można było przecież zorganizować w innym dniu. Papież o zawołaniu TOTUS TUUS pewnie by się nie obraził... A tak - każdy dusi się w swoim zaścianku, a potem ma pretensje, że Papież mówi o sobie Biskup Rzymu.     ~Krystyna 1. Gdyby Pani miała wielką prośbę do Matki Bożej, to czy, nie mając po temu żadnych przeszkód, udała by się z tą prośbą do Niej, do Fatimy, czy też powiedziała: „Zapraszam serdecznie do siebie, do Rzymu, bo ja, twój(a) sługa, mam do Ciebie wielką prośbę.”? 2. Jeśli Matka Boża nie objawiła się w Rzymie i nie chciała mieć w Wiecznym Mieście sanktuarium, to widocznie miała ku temu swoje powody. I nie należy sprowadzać  tam Jej wizerunku, który był przeznaczony do innego miejsca, które dotąd nie zostało przez Franciszka nawiedzone. Matka Boża i Jej wizerunek zostały tu potraktowane instrumentalnie. 3. Dzień Papieski ma już trzynastoletnią tradycję i stały termin (niedziela poprzedzająca rocznicę dnia wyboru). Gdy Jan Paweł II chciał podziękować  Matce Bożej za uratowanie życia po zamachu, to udał się do Fatimy. Tam też zawierzał świat Jej Niepokalanemu Sercu. Czuwaniu z Maryją z soboty na niedzielę (12/13.10.2013) nie przeszkadzają obchody Dnia Papieskiego. Wręcz przeciwnie, ta wigilia wspaniale się nadaje do ich połączenia w Częstochowie i podkreślenia wielkiego oddania Jana Pawła II Matce Bożej. 4. Jeśli Pani uważa Polskę za zaścianek, to Pani sprawa. Już samo to, że wydała ona takiego świętego jak Jan Paweł II świadczy o tym, że tak nie jest. A Franciszkowi bardzo dużo do niego brakuje. Pod każdym względem, chociażby pod względem szacunku dla Matki Bożej.
K
Krystyna
7 października 2013, 22:10
Wielka szkoda tylko, że ten dzień zbiegnie się z Dniem Maryjnym ROKU WIARY, w którym na Placu św. Piotra Papież odprawi Mszę św. o 10.30 i ofiaruje świat Niepokalanemu Sercu Maryi przed figurą Matki bożej Fatimskiej, jaka zostanie przetransportowana do Watykanu na te dwa dni. Rozglądam się wokół i niewiele ludzi wie o tej uroczystości, jak i o czuwaniu sobotnim (12.10.2013), które jak narazie transmitować bedzie tylko TV2000 i mioże Telepace? po włosku w łączności satelitarnej z Jasną Górą, Lujan, Baneeux, Waszyngtonem, Akita i wieloma innymi sanktuariami maryjnymi świata. Wolałabym, abyśmy w jedności z Papieżem Franciszkiem zgromadzili się duchem wraz z wszelkimi ruchami maryjnymi, aby w tym tak trudnym dla świata czasie oddać siebie, rodziny, kraje, świat cały Matce Bożej. Dzień Papieski bł. JP2 można było przecież zorganizować w innym dniu. Papież o zawołaniu TOTUS TUUS pewnie by się nie obraził... A tak - każdy dusi się w swoim zaścianku, a potem ma pretensje, że Papież mówi o sobie Biskup Rzymu.    
A
as
2 października 2013, 16:03
www.dzielo.pl