Papież do młodych: Jezus jest nadzieją dla mnie, dla ciebie, dla wszystkich!

Papież do młodych: Jezus jest nadzieją dla mnie, dla ciebie, dla wszystkich!
Fot. ANSA / PAP
KAI / jk

„Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” – powiedział Ojciec Święty do uczestników Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży. Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obok przedstawicieli młodzieży biorą w nim udział delegaci konferencji episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych.

Franciszek rozpoczął swoje przemówienie od przypomnienia ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie i podziękował wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w ich zorganizowanie. Przechodząc do przyszłorocznego Jubileuszu Młodzieży w Rzymie oraz Światowych Dni Młodzieży w Seulu w roku 2027 Ojciec Święty podkreślił, że są one szansą „aby powiedzieć wszystkim młodym na świecie: Jezus jest nadzieją dla mnie, dla ciebie, dla nas, dla wszystkich!”. Jednocześnie zwrócił uwagę na normalną pracę duszpasterską. W jej ramach uwypuklił potrzebę zaoferowania młodym „możliwości doświadczenia żywego Chrystusa w modlitwie, w celebracji eucharystycznej i pojednania, w spotkaniach wspólnotowych, w służbie ubogim, w świadectwie świętych”.

Następnie wskazał na znaczenie rozeznawania duchowego, koniecznego dla osób pracujących w duszpasterstwie, ale także dla samych młodych. Zaznaczył, że jest ono „synodalne”, ponieważ Kościół stawia obok nas braci i siostry w wierze, abyśmy przebywali drogę razem, a nie samotnie, i w ten sposób nasze dojrzewanie wewnętrzne staje się o wiele bogatsze. Jednocześnie rozeznanie jest osobiste, bo każdy z młodych ludzi jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jest ono również zorientowane na prawdę, aby młodzi stawali się „prawdziwymi” wobec siebie, wobec innych i wobec Boga.

Franciszek zaapelował na koniec o stałe słuchanie młodych. „Młodych nie wolno wykorzystywać do wdrażania idei już postanowionych przez innych lub takich, które tak naprawdę nie odpowiadają na ich potrzeby. Nie. Młodzi ludzie powinni być uczeni odpowiedzialności, zaangażowani w dialog, planowanie działań, w podejmowanie decyzji. Muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” – powiedział papież.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Gdzie można spotkać Pana Boga?

Po co się modlić?

A gdyby tak zapytać Papieża, jakie miał zabawy w dzieciństwie?

Albo co zrobić po kłótni z kimś bliskim?

Trzymasz w swoich rękach książkę, w której nie...

Skomentuj artykuł

Papież do młodych: Jezus jest nadzieją dla mnie, dla ciebie, dla wszystkich!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.