Papież Franciszek i Wielki Imam podpisali wspólną deklarację. Czego dotyczy?

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
KAI / pk

W trakcie wizyty w Meczecie "Istiqlal" papież Franciszek i Wielki Imam, prof. Dr. KH Nasaruddin Umar podpisali "Wspólną Deklaracji Istiqlal 2024", noszącą podtytuł "Wspieranie harmonii religijnej dla dobra ludzkości.

Obydwaj sygnatariusze zwracają w dokumencie uwagę na kryzys dehumanizacji oraz kryzys spowodowany zmianami klimatycznymi.

Stwierdzają, że globalne zjawisko dehumanizacji charakteryzuje się przede wszystkim powszechną przemocą i konfliktami, które często prowadzą do alarmującej liczby ofiar. "Szczególnie niepokojące jest to, że religia jest często instrumentalizowana w tym zakresie, powodując cierpienie wielu osób, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób starszych. Rola religii powinna jednak obejmować promowanie i ochronę godności każdego ludzkiego życia" - czytamy w dokumencie.

DEON.PL POLECA

Rabunkowe wykorzystywanie dóbr ziemi przez człowieka przyczyną zmian klimatycznych

Jego autorzy wyrażają przekonanie, że przyczyną zmian klimatycznych jest rabunkowe wykorzystywanie dóbr ziemi przez człowieka. Powoduje to między innymi klęski żywiołowe, globalne ocieplenie i nieprzewidywalne wzorce pogodowe. Ich zdaniem kryzys środowiskowy stał się przeszkodą dla harmonijnego współistnienia narodów.

W dokumencie podpisanym przez papieża Franciszka i Wielkiego Imama wskazano, że wartości religijne powinny być ukierunkowane na promowanie kultury szacunku, godności, współczucia, pojednania i braterskiej solidarności w celu przezwyciężenia zarówno dehumanizacji, jak i niszczenia środowiska.

Zaapelowano szczególnie do przywódców religijnych o współpracę w reagowaniu na wyżej wymienione kryzysy, identyfikując ich przyczyny i podejmując odpowiednie działania.

"Obrzędy mają szczególną zdolność przemawiania do ludzkiego serca"

"Dialog międzyreligijny powinien zostać uznany za skuteczny instrument rozwiązywania lokalnych, regionalnych i międzynarodowych konfliktów, zwłaszcza tych, które są podżegane przez nadużywanie religii. Co więcej, nasze wierzenia religijne i obrzędy mają szczególną zdolność przemawiania do ludzkiego serca, a tym samym sprzyjają głębszemu poszanowaniu ludzkiej godności" - czytamy w dokumencie.

Wezwano wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia zdecydowanych działań w celu zachowania integralności środowiska naturalnego i jego zasobów, aby można je było przekazać przyszłym pokoleniom.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek i Wielki Imam podpisali wspólną deklarację. Czego dotyczy?
Komentarze (1)
JP
Jarek Pawlak
9 września 2024, 19:04
Jako Chrześcijanie wierzymy, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym, który umierając na krzyżu w nasze miejsce zadośćuczynił sprawiedliwości za grzech każdego z ludzi z osobna. Następnie, trzeciego dnia Pan Jezus zmartwychwstał dając pewność zmartwychwstania i życia z Bogiem każdemu, kto uwierzył, że Bóg w Chrystusie samodzielnie zgładził grzech tego człowieka. A co z Islamem? W Islamie nie wierzy się, że Pan Jezus w ogóle umarł, a tym bardziej, że zmartwychwstał… Nie może więc być mowy o jakiejś "wspólnej religii". Czemu miałyby służyć "wspólne obrzędy"? Czy w ten sposób mamy sprzedać prawdę o naszym Panu i Bogu? Co ma być “zyskiem”?